Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Superčlověk: v divadle jako ve vile Vyvolených

Česko

Jeviště Divadla Rokoko se promění ve vilu Vyvolených, vybírat Superčlověka však budou diváci, kteří dostanou hlasovací zařízení. První českou divadelní reality show připravuje Divadlo Rokoko v režii Petra Svojtky. Premiéra bude 11. dubna.

PRAHA Cílem nového autorského projektu Městských divadel pražských je podle jeho autorů Petra Svojtky a Jiřího Janků pokus otestovat charakteristické rysy české povahy. „Děsí nás, jak sebou soutěžící nechají manipulovat. Právě to, kam až může dojít manipulace s lidmi, je jedním z témat inscenace,“ vysvětlují. Autoři tvrdí, že dnes již divákům nestačí chodit na herce, kteří hrají vymyšlené příběhy, touha vidět skutečné emoce, štěstí či neštěstí je obrovská.

V připravované divadelní reality show budou diváci volit Superčlověka. Show proběhne v osmi kolech a diváci – hodnotitelé budou v každém kole zkoumat různé aspekty osobnosti. Postupně se tak budou prověřovat morální kvality, psychická odolnost, upřímnost a podobně. Divadelní show „kopíruje“ schéma televizní soutěže, takže inscenace bude mít svého moderátora (Vasil Fridrich) a přehlídku osmi soutěžících – typů, kteří se budou ucházet o přízeň publika – Ivan (Aleš Procházka), Kejdž (Jiří Hána), Miki (Radim Kalvoda), Mirek (Lukáš Příkazký), Mamina (Jitka Smutná), Hanka (Lucie Pernetová), Kikina (Bára Poláková) a Lůďa (Jan Szymik).

Prvky reality show se v různých variantách u nás objevily v řadě inscenací, to platí i o různé míře interaktivity. Například loni na podzim vznikla na Malé scéně Slováckého divadla Uherské Hradiště inscenace Little Sister v režii Martiny Schlegelové, jejímž námětem byla právě televizní reality show. Hlavní hrdinka hry se do takové show přihlásí a v touze získat první cenu propadne virtuální realitě natolik, že zapomene na skutečný život.

Pražská inscenace ale téma reality show také řeší se značnou nadsázkou. Inscenátoři tvrdí, že Superčlověk navazuje na jejich předchozí působení v kladenském divadle, kdy na konci sezony vznikal projekt jakési divadelní olympiády: herci se rozdělili do tří skupin a dostali téma, které na místě vytvořili. Před třemi lety byla jedním z námětů právě reality show. „Tehdy jsme hodně vycházeli z Vyvolených, herci byli jako 48 hodin uzavřeni ve vile – v divadle, kde se připravovali na finálový večer a byli neustále pod dohledem televizních kamer,“ uzavírají.

Autor:

Pronájem bytu 2+1 ve Vysokém Mýtě
Pronájem bytu 2+1 ve Vysokém Mýtě

17. listopadu, Vysoké Mýto - Litomyšlské Předměstí, okres Ústí nad Orlicí
11 000 Kč/měsíc