Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Superplat děkanky? Na dotaz na neúměrně vysoké odměny jsem odpověď nedostal, říká bývalý rektor

Česko

  12:30
PRAHA - V posledních letech se na Českém vysokém učení technickém (ČVUT) vyhrocují vztahy mezi rektorátem a autonomními fakultami, vedenými děkany.

Prorektorka ČVUT pro výstavbu Alena Kohoutková. foto: ČTK

„Jednoho z nich jsem požádal nejprve ústně, později oficiálním dopisem, aby zdůvodnil neúměrnou výši odměn za rok 2017 v řádu několika milionů korun, ale do konce svého funkčního období jsem nedostal ani ústní, natož písemné zdůvodnění výše vyplacených odměn,“ říká dnes již bývalý rektor Petr Konvalinka, jenž vedl ČVUT do konce ledna.

Superplat děkanky: pět a půl milionu za rok. Odměny si dala i jako šéfka své katedry

Nikoho sice nejmenuje, ale po čtvrtečním zjištění LN je jasné, že má na mysli někdejší děkanku stavební fakulty Alenu Kohoutkovou, nynější prorektorku. Ta si na veřejné vysoké škole za loňský rok připsala 3,7 milionu korun jen na odměnách – z pozice děkanky a zároveň i vedoucí katedry.

Zjistit strukturu odměn je skoro nemožné; těžko odhadovat, jaké bonusy šly z projektů placených státními grantovými agenturami a jaký byl podíl z doplňkové činnosti či firemní spolupráce.

„Rektor má právo na tyto informace, stejně jako v zásadě každý občan, který pomocí nich sleduje legitimní veřejný zájem – jako novináři. Rektor jej nepochybně sleduje z hlediska ještě přiléhavějšího nežli novináři,“ řekl LN Oldřich Kužílek, expert na otevřenost veřejné správy.

Nemorální výše

Nynější rektor ČVUT Vojěch Petráček pobývá v zahraničí, tudíž LN oslovily jeho předchůdce Petra Konvalinku, aby promluvil o omezené pravomoci rektorů.

„Příkladem je situace, kdy jsem jednoho z nich (děkanů) požádal nejprve ústně, později oficiálním dopisem, aby zdůvodnil neúměrnou výši odměn za rok 2017. Do konce svého funkčního období jsem však nedostal ani ústní, natož písemné zdůvodnění výše vyplacených odměn. Oslovil jsem také předsedu akademického senátu fakulty, ale ani od něho jsem se nedočkal odpovědi na oficiální dopis. Jediný, kdo se problémem zabýval, byl předseda ekonomické komise senátu fakulty (Jiří Cajthaml), který v odpovědi na můj dopis konstatoval, že je výše odměn nemorální. Myslím, že si někteří funkcionáři univerzity dostatečně neuvědomují, že hospodaří s veřejnými penězi,“ popsal Konvalinka v rozhovoru pro LN.

Celý rozhovor si můžete přečíst zde:

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...