Úterý 9. března 2021svátek má Františka 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Supertajné maturitní testy rozvezou stěhováci, za 50 milionů korun

Testy do škol bude rozvážet soukromá firma Stahl - stěhovací služba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Testy do škol bude rozvážet soukromá firma Stahl - stěhovací služba. | foto: ČTK

PRAHA Již příští týden vyrazí stovky nákladních aut do ulic s jediným cílem - rozvést testy na generálku státních maturit. Krabice s otázkami dodá do středních škol soukromá stěhovací firma Stahl. A akce to nebude nikterak jednoduchá, budou ji provázet přísná bezpečnostní opatření. Ministerstvo školství za distribuci testů zaplatí přes 50 milionů korun.

Testování nanečisto začne v pondělí 11. října a prověří, zda je projekt za stovky milionů dobře připraven. Zatím ale ministerstvo řeší jiný problém - jak dostat maturitní testy do škol. Tento úkol svěřilo soukromé stěhovací firmě.

"Proběhlo výběrové řízení na jehož základě byla vybrána firma Stahl, smlouva byla podepsána na pět let a ministerstvo za službu zaplatí zhruba 50 milionů korun. Rozvoz testů bude probíhat v příštím týdnu od pondělí do pátku," potvrdil serveru Lidovky.cz mluvčí Ministerstva školství Václav Koukolíček.

Převoz maturitních otázek bude podléhat přísným bezpečnostním opatřením. Ředitel centra pro přípravu maturit Cermat Pavel Zelený řekl, že při úniku informací ze zadání testů hrozí distribuční firmě sankce až 50 milionů korun, vysoké sankce za vyzrazení hrozí i učitelům.

"Testy na generálku se tisknou asi od půlky července, vše tiskne i balí 'mašina'," uvedl Zelený s tím, že k zadání testů se tak nikdo nepovolaný nedostane. Testy pak v zapečetěných krabicích rozveze do škol najatá firma, kde je ředitelům předá zaměstnanec Cermatu.

Mluvčího Cermatu Petra Habáně zastihly Lidovky.cz při cestě na školení k distribuci. "Jsem jeden z lidí, který bude jezdit s autama a rozvážet testy." řekl.

Krabice s maturitními písemkami ředitel a maturitní komisař otevřou až těsně před začátkem testování. "Každému, kdo bude se zkušebními testy ve styku, hrozí v případě úniku informací pokuta až 500 tisíc korun," dodal Habáň.

Ministerstvo školství však přiznává, že by šlo testy distribuovat jednodušší a méně byrokratickou cestou. "Pan ministr Dobeš by si přál elektronickou formu od roku 2014," dodal mluvčí Koukolíček. V této fázi by se to ale podle něj nevyplatila. "Cermat si nechával zpracovávat výpočet, o kolik by se to prodražilo, kdyby se nyní přistoupilo k elektronické formě státních maturit. Tam se ty částky pohybovaly ve stamiliónech a výrazně by to zvedlo náklady," dodal mluvčí.

Čtěte také:


Zpátky elektronicky
Generálka i maturity se budou konat po několik dní, zkoušky z jednotlivých předmětů se však na všech školách budou konat v jeden den a v určitou hodinu. "Všichni začínají testy psát ve stejný čas," upozornil Zelený. Studenti budou při generálce psát testy z

Harmonogram generální zkoušky v říjnu 2010

* distribuce zkušebních testů do škol od 4. 10. do 8. 10.
* generální zkouška na školách od 11. 10. do 14. 10.
* hodnocení písemných prací od 12. 10. do 21. 10.
* vyhodnocení výsledků zkoušek od 25. 10. do 2. 11.
* předání výsledků zkoušek školám 3. 11. 2010.

Harmonogram státní maturity:
* Maturity se budou konat v období od dubna do června 2011.

češtiny, u druhého předmětu si mohou zvolit mezi cizím jazykem a matematikou. V případě českého a cizího jazyka je součástí zkoušky i písemná práce a ústní zkouška, ústní zkoušení se ale při generálce prověřovat nebude.

Po dopsání testů se zkušební archy naskenují a elektronicky pošlou do takzvané "datové vytěžovací farmy", kde se automaticky vyhodnotí. Písemné práce a ústní zkoušení z češtiny a jazyků vyhodnotí učitelé přímo ve škole, opravené písemky a protokol o ústní zkoušce pak také pošlou do centra. Každou písemku měli původně hodnotit dva učitelé, kvůli úsporám ale nakonec práce projdou kontrolou jen jedněch očí.

Generálka přijde na 120 milionů korun, od roku 2008 do prosince 2010 se rozpočet příprav vyšplhá na 570 milionů, z toho 280 miliony přispěla EU. Obecně prospěšná společnost EDUin ale upozornila na to, že na Slovensku jsou státní maturity dvacetkrát levnější než v ČR. Podle Zeleného české maturity prodražilo zejména to, že zkoušky z jazyků jsou komplexní, tedy včetně písemné a ústní zkoušky, na Slovensku píšou jen testy. Zhruba třetina ze 180milionového ročního rozpočtu maturit jde navíc na odměny kantorů.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!