Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Superúředník v akci: Johnův exnáměstek stíhá šéfovat u hasičů i na vnitru

Česko

  6:00
PRAHA - Ve státní správě stěží existuje zaměstnanec, který má tak vysoké pracovní nasazení jako František Vavera. Jak zjistily LN, kromě šéfování odboru legislativy a vnějších vztahů u hasičského záchranného sboru tento úřednický dříč zvládá i práci ředitele kabinetu náměstkyně Moniky Pálkové (KDU-ČSL) na ministerstvu vnitra.

Politik a novinář Radek John (VV) foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Bývalý náměstek z éry „véčkařského“ ministra vnitra Radka Johna si už jednou souběh úvazků na generálním ředitelství hasičského sboru a na ministerstvu vnitra vyzkoušel. V roce 2010 jeho práci ministr ocenil odměnami ve výši 569 tisíc korun. Pracovní tempo Vavery, který je u hasičů ve služebním poměru v hodnosti plukovníka, je skutečně mimořádné.

Na generálním ředitelství plní úkoly v legislativní a právní oblasti. Dále má na starosti přípravu a vydávání interních aktů generálního ředitele, mezinárodní vztahy, projekty spolufinancované z fondů EU a podílí se na mediální podpoře hasičského sboru.

Mimo ducha zákona

Ještě širší záběr má Vaverova sekce pod náměstkyni Pálkovou, kam spadá šest odborů. Jejich aktivity? Od agendy sociálního a zdravotního zabezpečení přes právní služby a výzkum a vzdělávání až po analýzu finančních dopadů unijních projektů.

Vavera však v souběhu nic mimořádného nevidí. „Kancelář paní náměstkyně má čtyři zaměstnance. Za práci jednotlivých odborů odpovídají jejich ředitelé. Mám na starosti organizační záležitosti. Paní náměstkyně mě oslovila a já řekl, že jí pomůžu. Je to pro mě dočasná záležitost,“ řekl LN Vavera s tím, že jeho pracovní doba začíná v šest hodin ráno a končí v pozdních večerních hodinách, což nechce praktikovat delší dobu.

K TÉMATU:

„Tento postup není v duchu zákona o služebním poměru. Je to nefér vůči lidem, kteří jsou v přímém výkonu služby a denně riskují svůj život a zdraví. Aniž bych chtěl zpochybnit kvality pana Vavery, když chce někdo pracovat na úřadu, tak by se měl rozhodnout, jestli bude dál nosit uniformu,“ komentoval kumulaci funkcí Jaroslav Hruška, bývalý první náměstek ministra vnitra Jana Kubiceho.

Právě za Kubiceho byl Vavera z funkce náměstka odvolán a vrátil se na generální ředitelství k hasičům.

Já mu rozumím

Zákon o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů podle jeho autora Petra Tomka Vavera neporušil. „Neznám přesný rozsah jeho úkolů. Musí to však být velmi náročné, zejména pak ve vztahu k pracovní době, aby se nepřekrývala,“ dodal pro LN Tomek.

Před dvěma lety Vaverovy pracovní úvazky okomentoval bývalý ministr vnitra František Bublan (ČSSD) takto: „Já mu rozumím, že se nechtěl vzdát služebního poměru, když nevěděl, jak dlouho bude náměstkem.“ Vaverovi nadřízení se za úředníka postavili.
„Paní náměstkyně s dr. Vaverou dlouhodobě spolupracovala na řadě projektů. Na základě osobní pracovní zkušenosti a s ohledem na jeho odborné kvality si ho vybrala jako svého nejbližšího spolupracovníka,“ uvedl pro LN mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák. Přičemž na obou pracovištích má prý jen částečný úvazek a nebere plnou mzdu.

„Je schopný vedoucí pracovník a příkladně iniciativní příslušník sboru, který je schopen vykonávat svou službu v nestandardním časovém režimu řádně i mimo stanovenou dobu služby. Technické prostředky dnes umožňují dálkový přístup na počítačovou síť, takže je možné naléhavé úkoly plnit i večer či ve dnech pracovního volna,“ napsala LN mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

Hledá se šéf všech úředníků

Vaverova profesní minulost je pestrá. Od září 2008 sloužil coby ředitel kabinetu ministryně obrany Vlasty Parkanové. O dva roky později jeho know-how posloužil předsedovi Věcí veřejných Johnovi, jenž Vaveru jmenoval náměstkem pro veřejnou správu a archivnictví a státním tajemníkem. Když ho pak v dubnu 2011 ministr Kubice z postu náměstka odvolal, za Vaveru se postavily tehdejší špičky VV John, Karolína Peake či bývalý Johnův náměstek Michal Moroz.

Naposledy se jeho jméno objevilo v médiích v souvislosti s hledáním „superúředníka“, který podle chystaného zákona o státní službě bude nadřízeným všech kolegů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!