23. října 2014 13:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sváček se zapletl s Klausem. Soudcovská unie žene kauzu před etický panel

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 33Diskuse
Soudce Jan Sváček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soudce Jan Sváček. | foto: © ČTK, Šimánek VítČeská pozice

PRAHA Může soudce radit politikovi? Tak přesně touto otázkou se bude zabývat Soudcovská unie. Vyzvaly ji k tomu tři organizace, které kritizují návrh na jmenování Jana Sváčka do funkce místopředsedy Vrchního soudu v Praze. A jak řekla webu Lidovky.cz prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová, případ posoudí etický panel organizace.

V dopise, jehož kopii redakce získala, zástupci Nadačního fondu proti korupci, Veřejnosti proti korupci a Vraťte nám stát uvedli: „Rádi bychom Vás proto upozornili, že JUDr. Sváček např. v rozhovoru pro Radiožurnál v únoru roku 2012 sám sdělil, že působil jako poradce ex-prezidenta Klause asi rok a půl od roku 2003 s tím, že mu radil především ohledně milostí.“

Přínosné schůzky

Reagovali tím na nedělní vystoupení šéfky Soudcovské unie Daniely Zemanové v pořadu Otázky Václava Moravce. Ve vysílání Zemanová prohlásila, že působení soudce jakožto poradce politika je problematické a může zpochybňovat dělbu moci soudní a výkonné. Dodala však, že v případě bývalého šéfa pražského městského soudu nedisponuje spolehlivými a ověřenými informacemi.

ČTĚTE:

Ty se jí neziskové organizace pokusily dodat, a to včetně přepisu inkriminovaného rozhovoru Sváčka pro Radiožurnál. „Pan prezident si nás (poradce) svolal někdy v roce 2003, sešli jsme se asi dvakrát nebo třikrát a trvalo to asi rok a půl a poté již k žádným schůzkám nedocházelo, nicméně musím říct, že ty schůzky byly velmi přínosné. My jsme se tam bavili například o milostech, amnestiích a mně je velmi sympatické, že pan prezident se drží těch domluv, které jsme tam společně učinili,” řekl před dvěma lety Sváček.

V minulosti byl tento současný soudce pražského vrchního soudu kritizován za kontakty s vlivným pražským podnikatelem Tomášem Hrdličkou, za údajné mlžení okolo členství v KSČ a jmenování kontroverzních insolvenčních správců.

Doporučení

„Minulý týden na shromáždění Soudcovské unie vznikl etický soud. Je to orgán, který by se tímto podnětem měl zabývat. V této souvislosti se na něj obrátím, aby se vajádřil. Určitě je dobře, abychom se tím zabývali, protože to zajímá veřejnost,“ řekla webu Lidovky.cz prezidentka unie Zemanová.

Etický soud je vnitřní orgán Soudcovské unie vydává doporučující stanoviska, jaké chování soudců považuje za etické a naopak neetické. Soudcovská unie se už v minulosti k výběru Sváčka vyjádřila. Poznatky, na něž upozornily neziskové organizace, měly být dle názoru Soudcovské unie součástí posouzení výběrové komise.

Martin Shabu
  • 33Diskuse

Změna, co šetří. Přechodem k Bohemia Energy můžete získat měsíc energií zdarma
Změna, co šetří. Přechodem k Bohemia Energy můžete získat měsíc energií zdarma

Energie stále zdražují a na lepší časy se, bohužel, neblýská. Přesto lze najít dodavatele, se kterým můžete za energie významně ušetřit. Bohemia Energy přichází s akcí Garance měsíce zdarma, se kterou lze získat nejen měsíc energie zdarma, ale zároveň není třeba nic počítat ani porovnávat.