Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Švarcsystém opět na scéně

Česko

Ze zaměstnanců podnikatelé - Ministr Nečas kvůli krizi oživil myšlenku práce na živnostenský list

Vláda zvažuje umožnit práci ve firmách na živnostenský list, firmy ale váhají.

PRAHA Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas plánuje v rámci ozdravných opatření pro českou ekonomiku znovu oživit tzv. švarcsystém, neboli umožnit domácím firmám najímat nové pracovníky nikoliv na pracovní smlouvu na dobu neurčitou, jak je to běžné nyní, nýbrž jako živnostníky. Firmy by tak nemusely za takové pracovníky platit pojištění a snáze by se jich v případě spotřeby i zbavovaly.

Nečas včera pro LN připustil, že se inspiroval návrhy na oživení ekonomiky předložené Národní ekonomickou radou vlády (NERV). „Zatím se jedná pouze o jeden z návrhů NERVu, já jsem spíše pro,“ řekl Nečas. Odmítl však spekulovat, kolik firem by tento způsob upřednostnilo. Zdrženlivý postoj ke znovuoživení systému nazývaného po podnikateli Miroslavu Švarcovi - jehož stavební firma tímto způsobem na počátku 90. let zaměstnávala dělníky - vyjádřili zástupci firem oslovení LN. Poukazovali přitom na fakt, že švarcsystém se jen těžko může stát účinným lékem proti rostoucí nezaměstnanosti. Přestože byl tento systém novelou zákona o zaměstnanosti v roce 1992 v podstatě zakázán, mnoho firem např. ve stavebnictví či v reklamě jej nepřestala využívat.

„Švarcsystém v podstatě existuje, problém nezaměstnanosti však neřeší... Pracovní místa buď jsou, nebo nejsou, a to je odvislé od zakázek,“ řekl generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslav Mašek. Uvedl, že stavební firmy si v současnosti najímají živnostníky na specializované práce. Případná legalizace švarcsystému podle Maška nepřiměje významnější stavební firmy propouštět zaměstnance a najímat místo nich živnostníky. Švarcsystém neoslovuje ani obchodníky, kteří zaznamenávají zvýšenou potřebu pracovníků v době sezonních prodejů.

„Dáváme přednost zaměstnancům v pracovním poměru, a to buď na plný nebo zkrácený úvazek. Zaměstnanec je tak více motivovaný, protože má přístup i k veškerým zaměstnaneckým benefitům,“ řekla mluvčí obchodního řetězce Tesco Stores ČR Eva Karasová. Na zrádnost švarcsystému pro živnostníky upozornil i bývalý předseda Asociace reklamních agentur Jiří Mikeš, který dnes vyučuje komerční komunikaci na pražské Vysoké škole ekonomické. „Takto zaměstnaní živnostníci sice mohou nyní ušetřit na pojištění, avšak v důchodovém věku se dočkají nízké penze,“ řekl Mikeš.

Náhrada za nedostatky v zákoníku práce Současné úvahy o znovuoživení švarcsystému jsou důsledkem nepružného zákoníku práce, tvrdí prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl. „Švarcsystém není všelék, ale při současném nevyhovujícím zákoníku práce se jedná o druhé nejlepší řešení,“ zdůraznil Míl. Současný zákoník práce firmy podle Míla odrazuje od najímání nových pracovníků, jelikož je pak lze jen obtížně propouštět. Z tohoto důvodu by se podle Míla mohl švarcsystém uchytit mezi menšími firmami. „Na trhu může vyvolat potřebné oživení,“ uvedl Míl.

***

Kolik si vydělá standardní zaměstnanec a podnikatel ve švarcsystému*

Pracovník - zaměstnanec

(hrubý příjem 30 000 Kč)

Pojistné placené zaměstnavatelem

(34 % z hrubé mzdy): 10 200 Kč

Měsíční sociální a zdravotní pojištění

pracovníka: 3300 Kč

Hrubá měsíční daň z příjmů :

6030 Kč

Základní měsíční sleva na dani:

2070 Kč

Měsíční daň z příjmů po slevě:

3960 Kč

Čistý měsíční příjem:

22 740 Kč

*Zdroj: MPSV

Pracovník - podnikatel

- osoba samostatně výdělečně

činná (švarcsystém)

(měsíční faktura 30 000 Kč)

Roční příjem: 360 000 Kč

Roční výdaje (50% paušál):

180 000 Kč

Zdanitelný základ: 180 000 Kč

Vyměřovací základ pro pojistné:

90 000 Kč

Roční sociální a zdravotní pojištění:

38 430 Kč

Roční hrubá daň: 27 000 Kč

Roční sleva na dani: 24 840 Kč

Roční daň po slevě: 2160 Kč

Čistý měsíční příjem: 26 618 Kč

V čem spočívá

švarcsystém

* Pracovník je podnikatel a může

uplatňovat výdaje (buď reálné, nebo

paušálem)

* Firma ušetří na pojištění, které

v případě švarcsystému nemusí platit

* Pracovník není vázán pevnou

smlouvou a může spolupráci

okamžitě ukončit

* Pevnou smlouvou není vázána ani

firma, tudíž i ona může spolupráci

okamžitě ukončit

* Pracovník nemá nárok na

dovolenou, odstupné, ani

zaměstnanecké benefity

„Není to všelék, ale při nevyhovujícím zákoníku práce se jedná o druhé nejlepší řešení.“

Autor: