Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prvomájová setkání. Komunisti se střetli s odpůrci, Pirát Bartoš navštívil anarchisty

Česko

  10:00aktualizováno  11:13
PRAHA - Politici, studenti, odboráři, radikálové a další aktivisté se v úterý sešli na tradičních prvomájových shromážděních. Oproti jiným letům se oslavy Svátku práce obešly bez vážnějších incidentů. Policisté museli zasáhnout u drobného konfliktu na shromáždění protiimigračních stran v Plzni, kam dorazili i odpůrci pravicových extremistů. Na setkání komunistů na pražském Výstavišti vyřešil antikonfliktní tým slovní přestřelky a strkanice mezi příznivci a odpůrci KSČM domluvou.

Jiří Dolejš na pražském Výstavišti. foto:  František Vlček, MAFRA

Politické strany využily setkání k lákání voličů před podzimními komunálními a senátními volbami, mítinků po celé zemi se zúčastnili hlavně regionální lídři. ANO v Praze pozvalo své příznivce na sportovní hry a občerstvení na Ladronku. S transparenty tam byla i zhruba desetičlenná skupinka odpůrců šéfa hnutí a premiéra v demisi Andreje Babiše, který ale neodrazil. Akci navštívila dosluhující pražská primátorka Adriana Krnáčová a nový pražský lídr pro komunální volby Patrik Nacher hrál s lidmi stolní tenis.

Občanští demokraté uspořádali oslavu 1. máje tradičně na pražském Petříně, akci tentokrát spojili s připomínkou 100 let existence Československa. Kromě zábavy a vědomostních soutěží nabídli svůj program pro komunální volby v hlavním městě.

Na srazu komunistů bylo rušno

Na Výstavišti se jako každý rok sešly stovky komunistů. Na pódiu se představili kandidáti do zastupitelstva a Senátu, kteří za hlavní problém metropole považují nedostatek bytů. Se skupinou zhruba tří desítek odpůrců s vlajkami USA, Ukrajiny či NATO se komunisté střetli hlavně slovně. Jednička kandidátky komunistů do voleb Marta Semelová vyzvala policii, aby rozehnala odpůrce, antikonfliktní tým nicméně spory řešil domluvou. Na autory transparentu s rovnítkem mezi komunistickými symboly srpu a kladiva a nacistického hákového kříže chce Semelová podat trestní oznámení.

Sociální demokraté uspořádali prvomájové setkání jako obvykle na Střeleckém ostrově. Předseda strany Jan Hamáček přítomným řekl, že sociální demokracie za práva pracujících bojuje 140 let své existence. Připomněl, že letos uplynulo 128 let od první oslavy prvního máje právě na Střeleckém ostrově, kdy se lidé sešli na podporu zavedení osmihodinové pracovní doby.

Pravicoví radikálové vyvolali několik potyček

Plzeňskou demonstraci příznivců krajní pravice nezvanou Národní 1. máj narušili na začátku dva přívrženci radikální Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), když vběhli do tábora odpůrců pravicového extremismu. Policie oba muže předvedla, jsou podezřelí ze spáchání přestupku proti občanskému soužití.

V Brně, kde při potyčkách pravicových radikálů a jejich odpůrců loni mezi oběma stranami létaly kameny i petardy a policie zajistila 11 lidí z obou stran, letos pořádal Odborový svaz Kovo kulturně-společenské odpoledne na hradě Špilberk. Představitelé Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) oslavili Svátek práce společně se slovenskými odboráři v Žilině. Předseda největší odborové centrály v Česku Josef Středula na Slovensku řekl, že odbory v Česku chtějí vytvářet tlak na konec levné práce.

Komunisté se na holešovickém Výstavišti setkali s vlnou odporu.
‚Bez komoušů na věčné časy‘, hlásí jeden z transparentů odpůrců KSČM.

V zahraničí trávil úterní Svátek práce i předák SPD Tomio Okamura. Ve francouzském Nice se na pozvání vůdkyně nacionalistické Národní fronty Marine Le Penové zúčastnil srazu evropských nacionalistických a protiimigračních stran. Okamura stejně jako další šéfové stran kritizoval Evropskou unii a podpořil tradiční národní státy a vlastenectví.

Studenti oslavovali v maskách

První máj si připomněli i studenti, kteří se vydali centrem Prahy v maskách na zahájení šestého ročníku Studentského majálesu v Karolinu. Úterý jako svátek lásky a zamilovaných oslavili homosexuálové z iniciativy Jsme fér. Na pražském Malostranském náměstí rozdávali kolemjdoucím dort na podporu možnosti manželství i pro gaye a lesby.

Svátek práce nebo 1. máj je mezinárodní dělnický svátek, který se v tento den slaví od roku 1890. Připomíná generální stávku amerických dělníků 1. května 1886, kteří bojovali za zkrácení pracovní doby na osm hodin denně, a následné násilné potlačení protestů. Mnoho lidí ale vnímá 1. máj spíše jako svátek lásky.

Autor:

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

dílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...

Mohlo by vás zajímat