Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svátky budou k lyžařům štědré

Česko

OLOMOUC/ZLÍN Ideální podmínky pro lyžaře slibují přes vánoční svátky zimní střediska v Beskydech a v Jeseníkách. Na svazích leží dostatek převážně technického sněhu a v provozu by měla být většina lanovek a vleků. Na své si přijdou i vyznavači běžek.

Na řadě míst mohou lyžaři vyrazit i na štědrodenní lyžování. „Pro mnohé rodiny je to spása. Tatínek vyrazí s dětmi na hory a maminka zatím v klidu nachystá Vánoce,“ řekl s úsměvem Jakub Juračka z kroměřížského Klubu lyžařů. V lyžařském areálu Troják, který klub v Hostýnských vrších provozuje, pojedou vleky na Štědrý den od 9 do 15 hodin.

Na svazích beskydských Pusteven leží průměrně 60 centimetrů sněhu a vleky budou 24. prosince v provozu rovněž do 15 hodin. „Ve zbylé sváteční dny a dále pak pojedeme podle běžné provozní doby,“ přiblížil vedoucí areálu Karel Šrubař. V okolí Pusteven jsou strojově upravené i všechny běžecké tratě.

Štědrodenní lyžování od 8 do 14 hodin nabídne lyžařské středisko v centru Zlína, kde chystají zprovoznění snowparku a dalšího dětského vleku. I ve Stupavě na Slovácku jsou všechny vleky v provozu. Na hlavním svahu leží 80 centimetrů převážně technického sněhu, na ostatních sjezdovkách je ho od 20 do 30 centimetrů. „Podmínky jsou stále dobré. 24. prosince budeme lyžovat od 8 do 15 hodin,“ řekl provozovatel areálu Lubomír Orel.

V Jeseníkách nadále platí druhý lavinový stupeň, pád sněhu však hrozí jen mimo turisticky značené trasy. „Se sněhem není problém. V některých areálech ale ještě nejedou všechny vleky kvůli malé návštěvnosti,“ sdělil dispečer tamní horské služby. Lyžaři si svátky mohou užít například na svazích v Karlově, na Červenohorském sedle, na Ramzové, v Petříkově i na Ovčárně.

***

Lyžařské areály fungují i na Štědrý den. Pro mnohé rodiny to podle vlekařů může být spása.

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...