2. ledna 2018 10:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Svátky letos přinesou 11 dní volna, Češi se můžou těšit na dva čtyřdenní víkendy

Jen dva ze třinácti státních svátků připadá na víkend (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jen dva ze třinácti státních svátků připadá na víkend (ilustrační snímek). | foto: Lidové noviny

PRAHA Pouze 250 dní z letošního roku je pracovních. V roce 2018 tak budou mít Češi na odpočinek stejné množství času, jako tomu bylo loni. Pomáhá tomu skutečnost, že jen dva ze třinácti státních svátků připadají na víkend. Navíc nás letos čekají dva výrazně prodloužené víkendy.

První čtyřdenní volno vychází na přelom března a dubna, kdy 30. března uctíme dnem pracovního klidu Velký pátek a 2. dubna slibuje odpočinek Velikonoční pondělí. Velký pátek se přitom slaví jako svátek teprve třetí rok, poslanci ho zařadili mezi dny volna na podzim 2015.

Druhý čtyřdenní víkend Čechům zajistí slovanští věrozvěstové Cyril a Metoděj spolu se vzpomínkou na oběť Mistra Jana Husa. Příchod učenců z Byzance si letos připomeneme ve čtvrtek 5. července, hned následující den pak uplyne 603 let od Husova upálení. 

S trochou kreativity si pak mohou zaměstnanci odpočinout čtyři dny po sobě i v květnu. A to hned dvakrát. Prvomájový svátek lásky i práce a připomínka ukončení druhé světové války 8. května se letos slaví v úterý, takže čtyřdenní volno lze získat vybráním jednoho dne dovolené v pondělí.

O Vánocích pět dní volna

státní svátky 2018

1. ledna- Nový rok (pondělí)
30. března - Velký pátek
2. dubna - Velikonoční pondělí
1. května - Svátek práce (úterý)
8. května - Den vítězství (úterý)
5. července - Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje (čtvrtek)
6. července - Den upálení mistra Jana Husa (pátek)
28. září - Den české státnosti (pátek)
28. října - Den vzniku samostatného československého státu (neděle)
17. listopadu - Den boje za svobodu a demokracii (sobota)
24. prosince - Štědrý den (pondělí)
25. prosince - Boží hod vánoční (úterý)
26. prosince - 2. svátek vánoční (středa)

Naopak dva nejvýznamnější dny české novodobé historie letos žádné volno navíc nepřinesou. Den vzniku samostatného Československa, tedy 28.října, uctíme letos v neděli. V sobotu 17. listopadu zase oslavíme 29. výročí Sametové revoluce. Třetí z nejvýznamnějších dnů vztahující se k české národní identitě, 28. září, pak vychází na pátek.

Celých pět dní klidu a rozjímání letos přinesou Čechům Vánoce, u štědrovečerní tabule se sejdou v pondělí 24. prosince. V úterý a ve středu následují Boží hod a Druhý svátek vánoční.

Pro školáky a studenty středních škol se letos výuka definitivně uzavře v pátek 29. června, do lavic znovu usednou v pondělí 3. září. Mezitím si budou moci odpočinout 2. února během pololetních prázdnin, velikonoční prázdniny je pak čekají už den před Velkým pátkem 29. března. Podzimní prázdniny už v novém školním roce 2018/2019 pak zajistí školákům a studenům prodloužený víkend, doma zůstanou v pondělí 29. a v úterý 30. října.

jhoJan Horák