Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svatořečte Elišku, žádá poslanec. Má prý důkaz, že matka Karla IV. vyléčila člověka

Česko

  10:26
PRAHA - Česká královna a matka císaře Karla IV. Eliška Přemyslovna si zaslouží být svatořečena. Alespoň to si myslí poslanec Augustin Karel Andrle Sylor (za Úsvit), který s návrhem na její kanonizaci přišel. Podle něj se jednalo o významnou ženu, která se zasadila i o rozvoj křesťanství v českých zemích.

Busta Elišky Přemyslovny foto: Packare

„Eliška Přemyslovna byla církvi velmi nakloněna. Je tu jistá možnost, že na její podnět byla vybudována svatovítská katedrála, ale bohužel to nikdo historicky nepodloží,“ řekl pro LN Sylor.

Vláda nepodpoří návrh, aby měli Karel IV. a Eliška Přemyslovna den v kalendáři

S návrhem přišel Sylor už v roce 2015. „Oslovili jsme již dříve pana kardinála Dominika Duku a seznámili ho s naším plánem na svatořečení Elišky a pan kardinál proti našemu návrhu nic nenamítal,“ řekl Sylor.

Jedinou překážkou je podle něj to, že v současnosti je v Česku asi 20 návrhů na blahořečení. „Přednost má teď především farář Josef Toufar nebo Josef kardinál Beran,“ uvedl poslanec. Ke svatořečení Elišky Přemyslovny ale bude zapotřebí více než jen návrh. A to především zázrak uzdravení, který musí potvrdit nezávislá lékařská komise.

Sylor ale tvrdí, že zázrak má. „Zázraky byly už za Eliščina života, ale to se bohužel nepočítá. Já nechci být moc konkrétní, ale mám zázrak uzdravení. Mohu nyní říci, že se jedná o vyléčení onkologického pacienta,“ řekl Sylor. Konkrétnější ale být nechtěl. „Vážně to nejde, více budu vědět v únoru,“ uvedl poslanec.

Modlitby k Elišce

Komplikací k svatořečení Elišky Přemyslovny je ale podle historika a experta na církev Jaroslava Šebka veřejné povědomí. „Je zapotřebí, aby veřejnost měla o budoucím svatém nějaké širší povědomí. Ideálem je, aby se k té osobě lidé i modlili,“ řekl Šebek. I na tomto bodu už poslanec Sylor pracuje. „Sloužili jsme několik mší za Elišku, dokonce se k ní lidé modlí. Samozřejmě vím, že je zapotřebí ji dostat do ještě širšího povědomí, ale to, že ji lidé prosí o uzdravení, je velice povzbudivé,“ řekl Sylor.

Knížečka pro papeže

Ten už se svým plánem seznámil i papeže Františka. „Byli jsme za ním se soškou jiné české světice Anežky a při té příležitosti jsme mu předali knížečku v italštině. Vní sice není samotný návrh na svatořečení Elišky Přemyslovny, který jsme předali kardinálovi, ale popisujeme v ní náš záměr a snažíme se papeže s touto významnou ženou více seznámit,“ řekl LN Sylor.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat