Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Svaz bojovníků si připomene Masaryka, řečníka Klause uvede bývalý konfident VB Vodička

Česko

  5:00
PRAHA - Český svaz bojovníků za svobodu si ve středu 7. března připomene výročí narození Tomáš Garrigua Masaryka. Z řečnického pultíku se k odkazu prvního československého prezidenta vysloví i bývalá hlava státu Václav Klaus. Někteří bývalí členové svazu upozorňují, že podobnými společenskými akcemi za účasti hostů spojených s politikou rozmělňuje svůj původní odkaz.

Jaroslav Vodička je předsedou ČSBS od roku 2011. foto:  Petr Topič, MAFRA

Bojovníci se při příležitosti slavnostního večera na Masarykovu počest sejdou v Brožíkově síni Staroměstské radnice. Spojení spolku pečujícího o odkaz veteránů druhé světové války s dědictvím klíčové postavy vzniku samostatného Československa na první pohled dává smysl. Na druhou stranu může vyvolávat rozpaky s ohledem na to, že předseda svazu Jaroslav Vodička byl členem KSČ a, jak upozornilo Echo24.cz, konfidentem Veřejné bezpečnosti.

Před rokem 1989 se systém Masarykův odkaz z paměti veřejnosti snažit vytlačit, případně ho vylíčit jako příslušníka buržoazie odtrženého od lidu. Předseda Vodička se naopak svérázným způsobem k Masarykovi hlásí. „Blízké mi je, a vždy bude, Masarykovo usilování o demokratický a současně sociální stát, o něco, co bychom mohli nazývat demokratickým socialismem,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz s tím, že svaz na něj vzpomínal i loni.

Václav Klaus pak svým způsobem ke svazu bojovníků náleží. Od předsedy Vodičky obdržel vyznamenání svazu, stejně jako přednesl projev na jeho předchozích setkáních. „Na naší akci nevystupuje poprvé,“ podotkl Vodička s tím, že třeba loni Klaus připomněl proslovem odkaz Masarykova následovníka Edvarda Beneše. Politický nádech středeční sešlosti posiluje to, že se koná pod záštitou pražské primátorky Adriany Krnáčové.

‚Potvrdily se mé obavy‘

Zda exprezidentovi Klausovi nikterak nevadí vztahovat se k Masarykovi na akci spolku řízeného člověkem s minulostí zatíženou členstvím v KSČ a tajnou spoluprací s bezpečností, se lze jen dohadovat. Serveru Lidovky.cz se ho přes opakovanou snahu zastihnout nepodařilo. Bývalá členka svazu Gabriela Havlůjová podotýká, že slavnostními večery s politickým podtextem rozmlžuje spolek svůj skutečný smysl.

„Pro mě jsou tyto akce jen potvrzení obav, které jsme na zasedání ústředního výboru prezentovali již před lety. Svaz bojovníků podle mého názoru nezvládá generační výměnu, nedaří se získávat druhou a třetí generaci po bojovnících a vězních z koncentračních táborů a tak musí pořádat tyto společenské akce, aby měli podporu alespoň od politiků a hostů, sponzorů,“ sdělila serveru Lidovky.cz Havlůjová. 

Zakladatel ODS, první český premiér a druhý český prezident Václav Klaus.
Předseda ČSBS Jaroslav Vodička.

Zčásti naráží na problém, kvůli němuž se na podzim 2016 začal svaz drolit. Proti Vodičkovi od některých členů zaznívala kritika, že se spolek pod jeho vedením stává spíše politickou organizaci s rostoucím sentimentem po předlistopadové éře. Některým veteránům bojů z druhé světové války se takové směřování nelíbilo, jeho řady tak opustil například válečný letec a bojovník od Tobrúku, generál Pavel Vranský.

Impulsem se pro něj stalo zrušení dvou nejvíce Vodičkovi nepohodlných buněk svazu, kladenské a jičínské. Vedení spolku se vedle toho kontroverzním způsobem vypořádalo s trojicí nejhlasitějších oponentů předsedy, bez předchozí diskuse je vyloučilo. Mezi odejitými členy byla i Gabriela Havlůjová. Na protest proti takovým praktikám vystoupila ze spolku dcera jeho bývalého dlouholetého předsedy Jakuba Čermína Markéta.

Otevřený dopis a vznik nového spolku

Zmíněné otřesy ve svazu s nelibostí glosoval nakladatel a historik Jiří Padevět, který se obdobím druhé světové války a totalitarismem ve své práci zabývá. Předsedu Vodičkovi adresoval otevřený dopis. „Pod Vaším vedením se Český svaz bojovníků za svobodu stal organizací, jejíž vedení vylučuje členy s jiným názorem a jejíž mluvčí jazykem stranických usnesení z komunistické totality obhajuje neobhajitelné,“ napsal.

Bojovníci se státní podporou

Český svaz bojovníků za svobodu žije především ze státní podpory, pro letošní rok čerpá z rozpočtu dotaci ve výši 6,3 milionu. Dílčí akce spolku pak podporuje subvencí ministerstvo obrany. Pro rok 2017 žádal svaz resort o 4 miliony korun, nakonec získal jen 40 tisíc.
„O rozdělení dotací na rok 2018 dosud nebylo rozhodnuto, stane se tak v nejbližších týdnech. ČSBS požádal o 4 dotace na 4 své akce, celkem se jedná o částku 280 tisíc korun,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí resortu Jan Pejšek.

Havlůjová své vyloučení a následný odchod generála Vranského využila jako podnět k založení vlastní organizace, jež má ve společnosti živit povědomí o hrdinských činech bojovníků druhé světové války a spojovat jejich rodiny či pozůstalé. Sdružení nese název Spolek pro zachování odkazu českého odboje. Havlůjová mu předsedá, místopředsedou je zmíněný generál Vranský a další místopředsednickou funkci zastává vnučka jedné z přeživších lidických žen Klára Kalibová. Spolek je registrovaný od ledna 2017, čítá několik stovek členů.

„Spolek je dnes zčásti tvořen lidmi, kteří se rozhodli odejít z ČSBS po nedemokratickych praktikách v rámci vedení a z části lidmi, které tato událost zmobilizovala. Mají například v rámci rodiny příběh politického vězně, či válečného veterána a nechtějí, aby jejich rodinná paměť zůstala v zapomnění, či byla zneužívána. Vydávané každý měsíc Zpravodaj a snažíme se tyto události a osobnosti připomínat,“ přiblížila Havlůjová.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!