Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Svěcení filmového jara

Česko

Od dnešního rána se díky Febiofestu stane na osm dní filmovým centrem České republiky pražské kino CineStar Anděl. Festival v jeho dvanácti sálech, ale také v Kinu Konvikt - Ponrepu a na Letišti Ruzyně uvede 436 projekcí filmů z 56 zemí celého světa. Bude tomu tak již po osmnácté díky neúnavné snaze Fera Feniče a jeho nejužšího týmu v čele s Hanou Cielovou a Štefanem Uhríkem v rolích ředitelů programu. Motiv skupinky statečných propagátorů filmového umění se letos dostal i na festivalový plakát, který dvorní grafik festivalu Tomáš Padevět stylizoval v duchu Andyho Warhola.

Filmová festivalová nabídka je pestrá a měla by vyhovět jak tomu nejnáročnějšímu klubovému divákovi, tak i těm, kteří si do kina chtějí spíše jít odpočinout a zapomenout na své každodenní starosti či stav světa. Pro lepší přehlednost jsou jednotlivé programové sekce většinou soustředěné do jednotlivých sálů, jejichž názvy napovědí, co zde mohou diváci očekávat (které to jsou, najdete v článku Navigace festivalovými sály na straně 16). Febiofest se tentokrát ze světových kinematografií více zaměřil na tu švédskou, které věnuje velkou retrospektivu. Sekce Švédský film včera a dnes představí jak současné filmové tendence v této severské zemi, tak i snímky klasické, včetně těch od asi nejslavnějšího švédského autora Ingmara Bergmana. Zcela rozdílný temperament Á bude jistě vyzařovat sekce Que viva Mexico!, která si dokonce vysloužila své vlastní mexické kino.

V jednom z nejpopulárnějších festivalových kin Made in USA se zase potkávají nezávislí američtí filmaři se zástupci hollywoodské komerce. Setkají se zde také na jednom plátně otec a dcera Francis Ford Coppola a Sofia Coppola se svými snímky Tetro a Odnikud někam. V programu jsou ale bohatě zastoupeny i další světové kinematografie, ať už v Panoramatu světového filmu či Asijském nebo Latinskoamerickém kině. Své fanoušky si jistě, jako každý rok, najdou i Gay a lesbické kino, sekce Jiný břeh či festivalové centrum experimentálních filmů Proti proudu.

Velká festivalová porota v čele se svojí prezidentkou Dagmar Havlovou bude i letos udělovat Grand Prix Febiofestu pro nejlepší film v soutěžní sekci Soutěž nová Evropa. O hlavní cenu se utká 12 filmů včetně českého zástupce, snímku Osmdesát dopisů režiséra Václava Kadrnky.

Kino Konvikt - Ponrepo uvádí program věnovaný filmovým studiím Barrandov, které letos oslaví osmdesát let od svého založení. Mezi snímky sekce Na Barrandov! - 80. výročí nechybí práce mnoha významných českých režisérů, kteří jsou s barrandovskými studii nerozlučně spjati. Uvedeny budou například filmy Otakara Vávry, Martina Friče, Václava Kršky či Karla Kachyni. Projekce v netradičních prostorách se letos konají na Letišti Ruzyně, kde se diváci mohou těšit na filmy o letištích a letcích. Například na projekci jednoho z nejlepších akčních filmů všech dob Con Air nebo Svěrákova Tmavomodrého světa. Febiofest nezapomíná ani na nejmenší diváky, kteří navštěvují dopolední představení v rámci Febiofestu Junior.

Festival se z Prahy v průběhu dubna přesouvá do osmi největších českých a moravských měst (Liberce, Hradce Králové, Pardubic, Plzně, Českých Budějovic, Brna, Olomouce a Ostravy). Pardubičtí filmoví fanoušci by si rozhodně neměli nechat uniknout speciální projekci v kostele Zvěstování Panny Marie, kde se bude v sobotu 9. dubna promítat Michálkovo Zapomenuté světlo s Bolkem Polívkou v hlavní roli.

Autor: