Švéd Jonsson navázal na své krajany

PARDUBICE Ve finálové bitvě 59. ročníku Zlaté přilby jel od začátku na prvním místě švédský plošinář Andreas Jonsson. Když odolal útoku dalších Seveřanů, druhého Nora s polským pasem Runeho Holty a Dána Kennetha Bjerreho, nebylo o vítězi pochyb.

Z Čechů byl nejlepší desátý Luboš Tomíček, který spolu s Lukášem Drymlem jel „malé finále“.

Oba jako jediní domácí závodníci postoupili do semifinále, ale tam už byli soupeři nad jejich síly. „Je to moje nejlepší umístění na Zlaté přilbě. Jen mi je trochu líto, že jsem měl v semifinále stejně bodů jako Holta, ale díky jednomu vítězství postupoval on,“ litoval 21letý Tomíček.

To zkušený Dryml měl ke spokojenosti mnohem dál. „Nebudu zastírat, že jsem zklamaný. Celý týden jsem měl angínu a bral antibiotika, ale na to se nechci vymlouvat. Horší bylo, že jsem měl problémy s motorem,“ říkal pardubický jezdec, který poté, co dojel po poruše stroje poslední v malém finále, mával divákům a hodil jim brýle. „Jsem rád, že jsou s námi a fandí,“ dodal Dryml, který se letos s týmem Malilla stal mistrem Švédska a vybojoval postup do příštího ročníku Grand Prix.

Jonsson výhrou navázal na bohaté úspěchy, které na svítkovském stadionu sbírali jeho krajané. „Vím, že tu třikrát vyhrál slavný Tony Rickardsson. Také proto jsem šťastný,“ usmíval se vítěz letošního závodu GP v Kodani.

Neštastně skončil závod pro domácího Mariana Jirouta, který byl po pádu ve čtvrfinále převezen do nemocnice se zraněnými obratli a čekala ho operace.

Pedersen s otazníkem

Dnešní pokračovaní tradičních plochodrážních závodů slibovalo pro pražský Tomíčkův memoriál start mistra světa Nickiho Pedersena. Jenže jeho zranění se ukázalo horší, než se předpokládalo a lékaři ho nechtějí pustit na start.

Výsledky: 1. Jonsson (Švéd.), 2. Holta (Pol.), 3. Bjerre (Dán.), 4. Harris (Brit.), 5. Hefenbrock (Něm.), 6. Hancock (USA), 7. Jensen (Dán.), 8. Ferjan (Slovin.), 9. Hansen (Dán.), 10. TOMÍČEK, 11. Klindt (Dán.), 12. L. DRYML.