Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Svědek v kauze Homolka zaútočil na Nadaci Charty 77: Jednali neeticky

Česko

  6:00
PRAHA - Na pozadí vyšetřování kauzy kolem Vladimíra Dbalého se rozhořel spor o nákup gama nože, kvůli němuž jsou exředitel Nemocnice Na Homolce a další dva lidé obviněni. Bývalý podřízený Dbalého u výslechu nepřímo zaútočil na zakladatele Nadace Charty 77 Františka Janoucha.

Leksellův gama nůž v nemocnici Na Homolce. foto: Nemocnice Na Homolce

Vědec naznačuje, že Dbalý chtěl nový gama nůž koupit stůj co stůj, aby se zbavil kontroly nadace a mohl získat úplatek. Avšak Dbalého podřízený, lékař Josef Novotný u výslechu nákup nového modelu hájil a Janoucha s nadací obvinil z neetického chování.

Janouch u výslechu popisoval schůzku z roku 2007, na níž mu tehdejší ředitel Homolky oznámil, že se chystá zakoupit v té době nejmodernější typ gama nože. „Řekl mi, že se nemocnice rozhodla koupit nový nůž Perfexion, že si to staré železo máme odvést, když jsme majiteli,“ vzpomínal zakladatel Nadace Charty 77.

ČTĚTE TAKÉ:

Organizace z kraje 90. let ve veřejné sbírce nasbírala potřebné peníze na gama nůž, zhruba 3,5 milionu dolarů, koupila ho a Nemocnici Na Homolce přístroj pronajala. V roce 2009 nicméně špitál pořídil nový nůž, z jehož nákupu si Dbalý se svým tehdejším náměstkem Michalem Toběrným měli podle policie vzít úplatek skoro šest milionů korun.

Janouch navíc v rozhovoru pro magazín LN Pátek prohlásil, že Dbalý se snažil nadaci vyšachovat ze hry, aby jeho záměr nezhatila. „Spojil jsem se s prezidentem výrobce původního nože, Elekty. On řekl, že je plně zobchodovatelný a že po světě je ještě asi 300 těchto nožů a tento patří mezi 100 nejlepších a mohou za něj nabídnout částku něco mezi 800 - 850 tisíc euro (cca. 20 - 22 milionů korun),“ vypověděl Janouch u výslechu, s jehož přepisem se seznámil server Lidovky.cz.

Peníze získané odprodejem starého přístroje chtěl nabídnout řediteli Homolky, ovšem ten dvacetimilionový příspěvek na nový nůž odmítl.

Dbalý - diář

Právě tento moment nahrává verzi detektivů, že Dbalý chtěl nový přístroj zakoupit nikoliv pro zlepšení péče o pacienty, ale svojí finanční situace. Podrývá ji však další výpověď Josefa Novotného, bývalého lékařského fyzika, který se na Homolce o provoz špičkového stroje staral.

K nákupu nového modelu Perfexion bez účasti Nadace Charty 77 měla podle něj nemocnice pádné důvody. „Za prvé šlo o důvody technické, tedy že jsme při počtu pacientů, který byl největší na světě, co se týká ročního výkonu, chtěli zajistit maximální bezpečnost a pohodlí. Kromě toho nám přišlo neetické, že nadace za nůž zakoupený z peněz ze sbírky od občanů České republiky požadovala za jeho užívání relativně vysoké částky,“ uvedl u výslechu.

Homolka za pronájem nejdříve neplatila nic, od roku 1997 posílala nadaci 45 tisíc korun měsíčně, od roku 2003 pak 2 miliony korun ročně. I když peníze vracela zpět do léčby pacientů, podle Novotného špitál vložil do zařízení, které mu navíc nepatřilo, mnohem více financí.

„Spolu s naším ekonomickým oddělením jsem provedl vyčíslení, kolik se nadaci za 18 let užívání nože dalo fakticky peněz. Když se sumy sečetly, byl to 1,5krát náklad na pořízení původního gama nože. Přímé náklady za pronájem přístroje byly necelých 18 milionů korun, další nepřímé náklady, což je zhodnocení majetku, léčba pacientů, což jsou výdaje, které nemocnice v průběhu 18 let vydala, jsou odhady celkem 160 milionů korun,“ vypočítal u výslechu.

Homolka podle něj nechtěla dvacetimilionový příspěvek od Nadace Charty 77, protože nechtěla, aby se stala jeho spolumajitelem. Podle Janoucha měla nicméně nemocnice z provozování nože značný zisk.

Vzácný gama nůž

  • Unikátní zařízení, jehož jediným výrobcem je švédská firma Elekta, slouží k odstraňování nádorů, léčbě epilepsie, Parkinsonovy nemoci nebo příznaků zeleného zákalu
  • Stroj složený z kobaltových zářičů pracuje na bázi gama záření
  • První gama nůž byl uveden do provozu ve Stockholmu roku 1968 
  • Na celém světě v současnosti funguje 250 gama nožů, u nás slouží jediný v Nemocnici Na Homolce

Kvalita nového modelu Perfexion a původního přístroje nadace byla navíc podle Novotného nesrovnatelná. „Na původním bylo odléčeno nejvíce pacientů na světě, celkem 12 522. Při těchto počtech jsme museli zajistit maximální bezpečnost pro pacienty i pro sebe. U nového nože jsou dávky záření desetkrát menší, počet pacientů odléčitelných na novém noži je asi o 20 procent vyšší,“ hájil nákup.

I když šlo původní model vylepšovat, novému Perfexionu by se podle Novotného ani tak nevyrovnal. „Máte-li základ z trabanta a dáte k tomu nová kola, novou střechu, tmavá okna, tak to pořád bude trabant,“ pomohl si přirovnáním.

Dbalý s Toběrným měli vzít úplatek od společnosti Transkontakt Medical, která model nože Perfexion dovezla bezmála za 140 milionů korun bez DPH, z nichž si podle policistů měla ponechat marži přes 44 milionů korun. V době přípravy zakázky navíc podle kriminalistů Transkontakt Medical neměla povolení gama nůž dovážet a Dbalý s Toběrným ji oslovili pouze proto, že její šéf a třetí obviněný Jozef Kalavský byl ochoten je podplatit.

Jenže i tuto informaci Novotný u výslechu vyvracel. Transkontakt podle něj prodával již od 90. let zdravotnické výrobky společnosti Phillips. „V roce 2002 výrobce gama nože Elekta odkoupila radioterapeutickou sekci firmy Phillips, tím pádem začali též prodávat zařízení firmy Elekta,“ uvedl.

Vladimír Dbalý v roli šéfa Nemocnice Na Homolce. Do vazební věznice jej dostal...

Je ovšem otázkou, do jaké míry budou dohady kolem samotného nákupu gama nože hrát u soudu roli. Detektivové jsou totiž přesvědčeni, že mají o úplatcích přesvědčivé důkazy, z části díky Dbalému. V jeho počítači našli zápisník s poznámkami, v němž si zapisoval informace o schůzkách, úplatcích či zboží, které si pořídil.

„Meet s ing. Kalavským z Transkontaktu, přináší 215 000 E za gama nůž (při stávajícím kurzu 26 Kč to je 5,59 M),“ zapsal si třeba po schůzce, na níž podle policie převzal úplatek. (ČTĚTE VÍCE)

Dalším přitěžujícím důkazem proti Dbalému se stal kufr naditý miliony a zlatem, který policisté objevili již po zadržení Dbalého. Lékař si podle nich na obsah zavazadla nemohl vydělat, navíc po odchodu z ředitelského postu si při platu 20 tisíc korun žil na vysoké noze: nakupoval drahé zboží, vlastnil byt za několik milionů korun a splácel hypotéku. Nahrál tak přesvědčení vyšetřovatelů, že peníze a zlato v nalezeném kufru pocházejí z úplatků. 

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...