Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Svědek v kauze Stoka: Měl jsem Švachulovi nasypat kokain na stůl, aby byl vydíratelný

Brno Basman Jaza, svědek v případu údajné korupce na radnici Brno-střed, ve čtvrtek u Krajského soudu v Brně řekl, že měl na pokyn nasypat tehdejšímu místostarostovi městské části Jiřímu Švachulovi (dříve ANO) trochu kokainu na stůl, aby byl vydíratelný.

Nařídil mu to údajně jeho nadřízený, podnikatel Saman El-Talabani, který je v kauze mezi obžalovanými. Švachula je ve věci hlavním podezřelým, už dříve řekl, že to on sám byl obětí nátlaku. Soud bude pokračovat výpověďmi dalších svědků 28. ledna.

Svědek Basman Jaza byl řidičem a osobní ochrankou obžalovaného podnikatele...
Basman Jaza, svědek v případu údajné korupce na radnici Brno-střed, ve čtvrtek...

V takzvané kauze Stoka je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Švachuly. Právě ten byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek správy nemovitostí a 27 zakázek městské části Brno-střed, kdy výše úplatků podle státního zástupce dosáhla až 47 milionů korun.

Svědek Basman Jaza byl řidičem a osobní ochrankou obžalovaného podnikatele Samana El-Talabaniho. Uvedl, že kromě El-Talabaniho zná i Švachulu, ke kterému svého nadřízeného vozil na schůzky, a také obžalovaného podnikatele Pavla Ovčarčina. Předával jim prý nějaké dokumenty. 

Jaza uvedl, že před komunálními volbami v roce 2014 slyšel El-Talabaniho, jak někomu vykládal u stolu v hospodě, že se bude snažit Švachulu přesvědčit, aby kandidoval, a že bude dávat 1000 až 2000 korun lidem za hlasy. Že prý pak budou zakázky. Později se podle něj El-Talabani se Švachulou pohádali, snad kvůli dlužné částce tři miliony korun jako podíl ze zakázek, které si El-Talabani nárokoval. „El-Talabani mi pak vyhrožoval, ať jedu za Švachulou a nasypu mu trochu kokainu na stůl a nadračím ho, aby ho mohl vydírat, to jsem odmítl,“ uvedl svědek.

Jaza sám je ve výkonu trestu, soud mu v jiné trestní věci dříve uložil souhrnný trest 9,5 roku vězení, mimo jiné za daňové úniky. Ve stejné kauze dostal souhrnný trest i El-Talabani. Jaza o El-Talabanim řekl, že je to pohádkář, lhář a „král špinavého byznysu“. Podle něj si tak i onen třímilionový dluh mohl vymyslet. Uvedl, že ho nemá rád.

Švachula už dříve vypověděl, že jej oslovil podnikatel Saman El-Talabani a měl zájem o kontakty na městské firmy a údaje o zakázkách. Později u firem údajně vystupoval Švachulovým jménem a jemu samotnému vyhrožoval. „Zmiňoval, že by se mohlo stát i něco mému synovi. Věděl jsem, že je toho schopný,“ řekl dříve Švachula.

Soud dnes vyslechl ještě další tři svědky, podnikatele, jejichž stavební firmy získaly některé zákázky v městské části Brno-střed. Shodně uvedli, že nikdo po nich žádné úplatky nechtěl, úplatky nikomu nedali a s nikým se na zakázkách nedomlouvali.

Švachula byl podle státního zástupce hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek na radnici městské části Brno-střed. Zakázky údajně získávaly jen vybrané spřátelené firmy a cena se uměle zvyšovala. Úplatky činily obvykle deset procent ceny zakázky. Firem zúčastněných na systému bylo podle žalobce devět a vždy vyhrála předem vybraná, ostatní dělaly takzvaně křoví.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...