Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Svědek v kauze Stoka popsal, jak předával úplatky, aby získal zakázky

Policejní vůz poblíž domu v Údolní ulici v Brně, kde policisté 7. března 2019... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní vůz poblíž domu v Údolní ulici v Brně, kde policisté 7. března 2019... | foto: ČTK

Brno U Krajského soudu v Brně ve středu zazněla čtená svědecká výpověď živnostníka, který líčil, jak předával úplatky lidem ze správy nemovitostí městské části Brno-střed. Díky tomu prý získal zakázky. Před soudem pokračovalo hlavní líčení v kauze Stoka, případu údajné korupce na radnici městské části. Výpovědi svědků z přípravného řízení četla předsedkyně senátu, pokračovat se bude ve čtvrtek.

Podnikatel Jan M. vypovídal na policii, účastníkům hlavního líčení stačila čtená výpověď. Pracuje v instalatérství, získával zakázky i od správy nemovitostí městské části. Pracoval podle něj u ní Robert F., který měl údajně za úkol sehnat firmy, které budou zakázky za úplatek získávat. Proto svědka oslovil. Na schůzce na čerpací stanici mu pak prý obžalovaný podnikatel Pavel Ovčarčin řekl, že půjde o 15 procent ze získané zakázky.

„Pak jsem měl schůzku s panem Kosmákem a bylo mi potvrzeno, že pro správu nemovitostí budu pracovat podle dohodnutých podmínek,“ přečetla z výpovědi muže předsedkyně senátu Jaroslava Bartošová. Pavel Kosmák je bývalý vedoucí technik správy nemovitostí.

O zakázkách, jež získá, se podnikatel podle výpovědi dozvídal e-mailem. Někdy ale prý dělal i takzvané křoví, kdy mu Kosmák či Robert F. oznámili nabídkovou cenu a měl nabídnout víc, aby zakázku získala jiná firma. Za to prý peníze nedostával. Robertovi F. nebo Kosmákovi ale pak údajně předával dohodnutých 15 procent ze získaných zakázek, vždy v hotovosti. Tvrdí, že dvakrát na dohodnutém místě nechal obálku se jménem Pavel Ovčarčin. Muž uvedl, že peníze se možná posílali dál, ale nevěděl komu.

Kosmák už přiznal, že od firem vybíral úplatky 15 procent, dvě procenta si nechával. K trestným činům se dříve doznal i podnikatel Ovčarčin, řekl ale, že přímo od firem peníze nepřebíral. Dnes uvedl, že dotyčného viděl asi dvakrát a žádné peníze od něj nevzal.

Předsedkyně senátu přečetla i výpověď someliéra Viktora V., který s obžalovaným expolitikem ANO Jiřím Švachulou založil luxusní vinotéku Garage Wine. Desítky lidí tam podle jeho výpovědi nosily Švachulovi balíčky, nevěděl ale s čím. Uvedl, že vinotéku ve Švachulově doprovodu asi dvakrát navštívili i tehdejší šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj a šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

Odpoledne předsedkyně senátu přečetla i další výpovědi, především zaměstnanců či členů dozorčí rady obžalované firmy Kros-stav. Vesměs uvedli, že nezaznamenali žádné protiprávní jednání.

Soud zahájil líčení loni v září po roce a půl od policejního zásahu na radnici Brno-střed. V kauze je obžalováno 11 lidí včetně Švachuly a dvě firmy. Podle státního zastupitelství byl hlavou skupiny, jež ovlivnila desítky zakázek správy nemovitostí městské části Brno-střed a 27 zakázek v městské části, kdy výše úplatků podle státního zástupce dosáhla až 47 milionů korun. Veřejné zakázky podle žalobce získávaly vybrané spřátelené firmy a cena se uměle zvyšovala. Švachula už dřív popřel, že by založil organizovanou zločineckou skupinu, řekl, že se sám stal obětí nátlaku od spoluobžalovaného podnikatele.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®
Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®

Už žádné odměřování správného poměru instantního mléka, převařování vody a čekání na její zchladnutí. Tekuté mléko HiPP 2 BIO Combiotik® je...