Státní zastupitelství viní Nečesaného ze čtyři roky starého pokusu o vraždu kadeřnice, která přežila jen díky včasnému zákroku lékařů.
„Obžalovaného osobně neznám, ale je mi ho líto. Pana Juštu znám, měli jsme spolu poměr. Bylo to v lednu 2015. Poměr trval asi dva měsíce,“ řekla soudu svědkyně Jana T., která je ve vazbě za krádež v jinému případu.
Podle ní se o případu Nečesaného dozvěděla od Jušty. „Řekl mi, že v případu byly pochyby. Řekl, že Lukáš je nevinný. K pachovým stopám řekl, že je to zmanipulované,“ uvedla žena. Před rokem vypověděla, že Nečesaný to neudělal, že je to jiná vyšší hra a je v tom politika, protože jde o jeho otce, bývalého ředitele liberecké nemocnice Luďka Nečesaného. Ten od roku 2015 čelí obvinění z korupce.
„Ano, je to pravda. ... Poté, co jsem prohlášení učinila, jsem se bála o svůj život. Bála jsem se pana Jušty,“ řekla svědkyně.
Obhajobě se podařilo už několikrát zvrátit odsuzující rozsudky soudů. Nečesaného advokáti mimo jiné tvrdí, že policie manipulovala s důkazy v neprospěch jejich klienta a svědectví Jany T. je prý toho důkazem. Nečesaný vinu odmítá.
Výslech svědkyně, která byla Juštovou milenkou, byl jednou z podmínek Nejvyššího soudu, který předchozí rozsudek zrušil a vrátil kauzu do Hradce Králové. Vrchní komisař Jušta v pondělí poměr se svědkyní přiznal, odmítl ale manipulování s důkazy a to, že by se ženě s něčím podobným svěřil. Se svědkyní prý měl poměr v roce 2015, nikoli v roce 2013, kdy případ napadené kadeřnice vyšetřoval.
Syn kadeřnice: Maminku jsem nenapadl
U soudu ve středu vypovídal i další svědek, syn napadené kadeřnice. Odmítl, že by svoji matku v únoru 2013 v hořickém kadeřnictví napadl. Svědek byl v té době ve finančních problémech a při přepadení se ztratily z kadeřnictví peníze, které skončily neznámo kde. Byl to ale on, kdo zavolal záchranku a policii.
„Šel jsem na šipky, u automatu na peníze jsem začal potřebovat na záchod, takže jsem šel tam (do kadeřnictví). Měl jsem klíče, odemkl jsem vchodové dveře, bylo zhasnuto. Šel jsem do čekárny, další dveře otevřít nešly, byla tam nějaká překážka. Rozsvítil jsem a uvnitř uviděl ležet na boku hlavou ke dveřím v kaluži krve maminku. Byl jsem v šoku. Začal jsem na ni mluvit, abych zjistil, jestli žije,“ řekl svědek, který přiznal, že v té době měl finanční problémy.
Na přímý dotaz soudu svědek odpověděl: „Maminku jsem určitě nenapadl“. Své tvrzení podpořil tím, že matka si prý přála jeho návštěvy v nemocnici, kde po útoku ležela. „Když jsem ji našel, počkal jsem na policii,“ uvedl svědek.
Obhajoba Nečesaného, který je obžalován z pokusu vraždy, věrohodnost svědka zpochybnila. „Obhajoba od počátku napadá, že nebyly prověřovány ze strany policie všechny verze vyšetřování. Nebudu se vyjadřovat k tomu, kdo byl pachatelem, to by byla čirá spekulace,“ řekl novinářům jeden z advokátů Oldřich Chudoba.
Výslechem soudního znalce z oboru kriminalistky Martina Koubka krajský soud reagoval na námitky Nejvyššího soudu, který má pochybnosti například o zajištění důkazů na místě činu. Z odůvodnění NS, který odsuzující rozsudek zrušil a spis vrátil do Hradce, je patrná i kritika policejní práce při prvním ohledání místa činu.
Podle obhajoby například sběr pachových stop po šesti dnech trpěl závažnými nedostatky. Znalec ale připustil, že sejmutí stop v kadeřnictví po více dnech nemusel být problém. „Záleží na okolnostech, jestli jsou stopy pod střechou a podobně. I po šesti dnech jde ale pachové stopy sejmout,“ uvedl Koubek.
Obhajoba kritizuje i to, že policisté prý nejprve zajistili oblečení obžalovaného a teprve po několik dnech od spáchání činu sejmuli pachové stopy. „Zarazilo mě, že policisté si ode mne věci brali, aniž by měli nějaké rukavice,“ uvedl Nečesaný.
Svědkyně, která se v době činu dívala na vchod kadeřnictví z okna protějšího domu, ve středu potvrdila svoji původní výpověď. Ta v létě 2014 přispěla k odsouzení Nečesaného. Odvolací vrchní soud tehdy obžalovanému snížil trest ze 16 na 13 let. „Celou dobu, co ten člověk vešel dovnitř, jsem se dívala na kadeřnictví, mám to naproti oknu. Odcházet jsem ho už neviděla, protože jsem se synem šla dělat úkoly,“ uvedla ve středu svědkyně.
Vyloučila, že by v tu chvíli někoho přehlédla. „Ještě než tam vešel, viděla jsem odcházet z kadeřnictví malé dítě. Ten muž si otevřel dveře pravou rukou, do obličeje jsem mu neviděla,“ uvedla.
U soudu vypovídala už několikrát, středeční výpověď se ale lišila například v tom, jakou rukou muž otevíral dveře kadeřnictví. Rozpory vysvětlila časovou prodlevou. „Jsou to už tři roky. Trvám na své první výpovědi,“ uvedla svědkyně.
I napadená žena, která si útok nepamatuje, uvedla, že mezi posledním zákazníkem, jímž byl malý chlapec, a útočníkem do kadeřnictví nikdo nevstoupil.
Kadeřnici šestkrát udeřil do hlavy polenem
Útok v hořickém kadeřnictví se stal v únoru 2013 těsně před koncem pracovní doby. Pachatel kadeřnici nejméně šestkrát udeřil do hlavy polenem a z peněženky jí ukradl 10 000 korun. Vážně poraněnou ženu našel syn, život jí zachránili lékaři. Nečesaný, který tehdy studoval poslední ročník střední školy, přiznává, že v kadeřnictví byl. Prý se chtěl nechat ostříhat, kadeřnice ale zavírala, proto odešel. Tvrdí, že ženu musel někdo napadnout až po jeho odchodu.
Hradecký soud se začal případem opět zabývat 6. září poté, co předchozí verdikt zrušil Nejvyšší soud. Krajskému soudu vytkl, že selektivně hodnotil důkazy, přehlížel vážné pochybnosti a nerespektoval dřívější pokyny. Případem se po verdiktu Nejvyššího soudu zabývá jiný senát.
Původní senát hradeckého krajského soudu s předsedou Jiřím Vackem poslal Nečesaného v lednu 2014 na 16 let do vězení, Vrchní soud v Praze rozhodnutí zrušil. Vacek napodruhé znovu uložil šestnáctiletý trest, vrchní soud pak verdikt o tři roky zmírnil. Nejvyšší soud v květnu 2015 rozsudky zrušil a propustil Nečesaného z vězení. Loni v dubnu krajský soud Nečesaného znovu uznal vinným a uložil mu 13 let vězení, což odvolací vrchní soud potvrdil. Po dovolání Nejvyšší soud loni v prosinci trest Nečesanému opět přerušil a následně oznámil, že předchozí rozsudek zrušil.