Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Švédské offsety už překonaly cenu letadel

Česko

STOCKHOLM/PRAHA Jedním z důvodů, proč se česká armáda před šesti lety rozhodla pronajmout stíhačky konsorcia Saab/Bae, byla i offsetová nabídka. Výrobce se zavázal, že podpoří český průmysl zakázkami za 25,5 miliardy korun.

Na konci loňského roku se české firmy podílely na objednávkách za 19,9 miliard, program už tak překonal hodnotu pronájmu samotných stíhaček.

„Jsme velmi rádi, že offset pokračuje v podpoře českého průmyslu i v těchto pro ekonomiku těžkých časech,“ říká Bengt Littke, ředitel programu.

Jednou z českých firem, která na kompenzacích výrazně vydělala, je Aero Vodochody. V rámci programu zatím uskutečnila zakázky v hodnotě necelých 2,3 miliardy korun. Největší částku představuje montáž helikoptér S-76, které jsou určeny pro zahraniční trh. Naopak nejmenší obchod v celkové hodnotě 100 tisíc korun zaznamenala přerovská Meopta. Ta dodává optiku pro švédský letecký průmysl.

Hodnota offsetu, který tvořil 130%samotné zakázky, byla kromě možné korupce při uzavírání smluv o pronájmu stíhaček dalším kritizovaným bodem.

Fischerova vláda však při své poslední červnové schůzi rozhodla, že při zbrojních zakázkách už nesmí offset překročit objem samotného kontraktu. Kabinet k tomu dotlačila účast v Evropské obranné agentuře.

Kritici považují offsety za druh úplatku. „U zbrojních zakázek jsou kompenzace běžné, ale je otázkou, zda pak nejsou za offset vydávány i investice, které nemají s programem nic společného,“ uvažuje šéf Transparency International David Ondráčka.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!