Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Švédsko zakáže prémie ve státních firmách

Česko

STOCKHOLM Švédsko zakáže výplatu prémií manažerům, kteří působí ve státem vlastněných firmách. Švédsko se tak připojí k vládám dalších zemí, které se snaží více ovlivňovat dění ve firmách, jež fungují s podporou peněz daňových poplatníků. Vrcholoví manažeři tedy budou mít ve státních firmách pevně stanovený plat.

„Nesmí být pochybnosti o tom, že manažeři státních podniků mají při práci na paměti zájmy švédských občanů,“ řekl podle agentury Reuters ministr financí Anders Borg. „Nyní zavíráme dveře před všemi možnostmi proměnlivých odměn a prémií,“ dodal.

Vládní koalice pravého středu v deníku Dagens Nyheter oznámila, že bude pravděpodobně iniciovat jednání o úrovni platů švédských manažerů. Vláda, která od nástupu k moci v roce 2006 prosazuje privatizaci a tržní reformy, na jednání přizve i další akcionáře.

Vlády ve Francii a Nizozemsku tento týden přijaly kroky k omezení výplat nadměrných prémií ve firmách, které dostávají státní pomoc. Tvrdý boj o prémie se nyní vede ve Spojených státech, kde se vláda snaží získat zpět až 165 milionů dolarů vyplacených jako prémie v pojišťovací skupině American International Group (AIG).

Vysoké odměny manažerům v době hospodářské krize vyvolaly odpor po obou stranách Atlantiku. Řada firem je totiž nucena omezovat výrobu a propouštět, a to už od loňského podzimu.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...