Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Švejnar vzdal Senát

Česko

Neúspěšný prezidentský kandidát hodlá založit nezávislou politickou „neziskovku“

PRAHA Ekonom a nedávný prezidentský kandidát Jan Švejnar vzdává boj o senátorské křeslo.

O tom, že uvažuje o kandidatuře, se zmínil počátkem týdne v Pressklubu Frekvence 1.

Včera v rozhovoru s LN oznámil, že se této myšlenky vzdává. Místo toho se rozhodl založit „neziskovku“, která by měla působit na české politické a ekonomické scéně.

„Pečlivě jsem to zvážil, protože si opravdu vážím Senátu jako instituce a senátorů jako jednotlivců. Rozhodl jsem se do těchto senátních voleb nejít z několika důvodů,“ řekl Lidovým novinám. Švejnar uvažoval o kandidatuře jako nezávislý senátor. Podporu mu podle jeho slov nabídlo několik stran, hlavně ČSSD a zelení - tedy strany, které jej podporovaly v prezidentské volbě.

Do parlamentu zatím ne Budoucí kandidaturu nevylučuje. Tak jako nevylučuje další spolupráci se stranami, které jej podporovaly v prezidentské volbě. Zatím se ale Švejnar rozhodl, že zůstane mimo aktivní politiku. Hlavním důvodem, proč nekandiduje, je právě plán na založení „neziskovky“.

„Co nám schází, je něco, čemu se v anglosaském americkém světě říká think-tank, neboli instituce, která je nezávislá, nezisková, nadstranická. Nemá s žádnou politickou stranou co do činění, ale působí v tom veřejném životě tím, že sbírá a analyzuje informace, analýzy studuje,“ popisuje Švejnar.

Informace a analýzy pak takový think-tank předává politikům a veřejným činitelům, kteří se na jejich základě mohou lépe rozhodovat.

Peníze na plánovanou „neziskovku“, nebo lépe řečeno nezávislý politický výzkumný ústav, by chtěl Švejnar získat od sponzorů. Doufá, že se v Česku najdou podobní filantropové jako v Americe.

Podobné neziskové organizace už v Česku působí. Třeba Centrum pro ekonomiku a politiku (CEP) či CEVRO. Obě instituce jsou názorově spjaty s českou pravicí. CEP zakládal Václav Klaus a CEVRO současný ministr vnitra Ivan Langer.

Švejnar v rozhovoru také vzpomínal na prezidentskou volbu. Klidně by prý „do toho šel znovu“. S Klausem se zatím nesetkal, ale když se loučili, „podávali jsme si ruku, že se uvidíme v budoucnosti“. A i když si během kampaně vyměňovali ostrá prohlášení, s odstupem vůči současnému prezidentovi zášť necítí. „Byla to normální konkurenční soutěž,“ dodává Švejnar.

Rozhovor čtěte na straně 2

***

Kdo bude financovat nadaci „Jsem ochoten promluvit s co největší skupinou lidí, kteří jsou jednak majetní a jednak mají rozhled... takoví jakože čeští Rockefelleři.“

Autor: