Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta

jen za 89 Kč/měsíc

Svěrkošovy góly táhnou Sochaux

Český reprezentant Radoslav Kováč si odbyl vítěznou premiéru v anglické Premier League

FOTBAL V ZAHRANIČÍ

PAŘÍŽ Vedení francouzského FC Sochaux si dva měsíce po příchodu českého útočníka Václava Svěrkoše může spokojeně mnout ruce.

Bývalý fotbalista Baníku Ostrava totiž ve 26. kole francouzské ligy jediným gólem rozhodl o výhře 1:0 nad Nice, a znovu tak přiživil naděje svého týmu na záchranu. V boji o ni se český reprezentant stává hlavní zbraní: gól proti Nice byl už jeho čtvrtou trefou v sedmém utkání, které zatím po svém příchodu do Francie odehrál.

Sochaux teď na osmnácté příčce dělí od nesestupových míst jen horší skóre. Ve vyrovnané spodní části tabulky navíc zaostává jen o tři body za dvanáctým Nancy.

LONDÝN Vítěznou premiéru si v anglickém West Hamu odbyl reprezentant Radoslav Kováč. Za „Kladiváře“ už sice jednou nastoupil v pohárovém utkání, ale tentokrát odehrál v ligovém zápase na pozici defenzivního záložníka 83 minut a na konci prvního poločasu dostal žlutou kartu.

Branka Franka Lamparda z první minuty nastavení přinesla fotbalistům Chelsea vítězství 2:1 nad Wiganem a posun na druhé místo v tabulce anglické ligy.

Chelsea k výhře výrazně pomohl i brankář Petr Čech, který především v úvodních 22 minutách předvedl několik těžkých zákroků. Chelsea se tak mohla ujmout vedení po tvrdém voleji stopera Johna Terryho pod břevno. „Myslel jsem, že už udržím čisté konto, ale je fakt, že Wigan hrál velmi dobře a vyrovnávací branku si asi zasloužil,“ uznal český gólman.

Chelsea se nakonec přece jen radovala z výhry. Na začátku nastavení vyhrál Lampard hlavičkový souboj a přehodil hostujícího brankáře. „Blues“ tak vyhráli i třetí zápas pod vedením trenéra Guuse Hiddinka a snížili náskok vedoucího Manchesteru United na sedm bodů.

Hráči Manchesteru přesto měli důvod k bouřlivým oslavám. Ve finále anglického Ligového poháru ve Wembley totiž svěřenci porazili po bezbrankových 90 minutách a prodloužení obhájce trofeje Tottenham 4:1 na penalty. Tu rozhodující proměnil Brazilec Anderson, a United se po třech letech mohli radovat ze zisku Ligového poháru, který vybojovali po třech letech.

MADRID Už jen čtyři body ztrácí Real Madrid na vedoucí Barcelonu. V sobotním utkání zvítězil Real 2:0 na půdě barcelonského Espaňolu, který minulý týden překvapivě Barcelonu porazil. Real vyhrál v lize podesáté za sebou, proti předposlednímu celku tabulky se však gólově prosadil až v závěrečné půlhodině zápasu. Nejprve se z trestného kopu trefil střídající Guti, krátce nato pojistil vedení hostů čtrnáctým gólem v sezoně Raúl.

ŘÍM Po krachu v Poháru UEFA se fotbalisté AC Milán nevymanili z krize ani v lize, v níž prohráli na hřišti Sampdorie Janov překvapivě 1:2. Na druhý Juventus, který porazil 1:0 Neapol, ztrácejí už pět bodů. Znovu tak zesílily spekulace o osudu milánského kouče Carla Ancelottiho. Za AC odehrál 56 minut Marek Jankulovski.