Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět má nového pivního obra

Česko

Spojením firem InBev a Anheuser-Busch vzniká největší pivní skupina na světě

ST. LOUIS/PRAHA Světový trh s pivem se včera otřásl v základech. Belgický kolos InBev, kterému v České republice prostřednictvím Staropramenu a Ostravaru patří druhé místo na trhu, koupil svého amerického konkurenta AnheuserBusch. Ten je v Česku proslavený především svými mnohaletými spory o značku Budweiser.

Vznik největší pivovarnické skupiny na světě provázely ze začátku problémy. InBev totiž původně nabízel výrobci Budweiseru za jednu akcii šedesát pět dolarů, částka se ale zdála americké společnosti příliš nízká. Belgičané nakonec zvýšili nabídku za jednu akcii a za obchod zaplatí celkem padesát dva miliard dolarů (766 miliard korun).

Nově vzniklá skupina se bude jmenovat Anheuser-Busch InBev. Akcionáři společnosti AnheuserBusch obdrží za každou akcii sedmdesát dolarů v hotovosti.

Mnohamiliardová transakce by měla pomoci především značce Budweiser v expanzi na rychle se rozvíjející trhy v Rusku, v Číně nebo v Brazílii.

V Česku se Budweiser prodávat nebude. „Právní problémy setrvávají. Stále platí, že Budweiser se v Evropě nesmí prodávat. Licenci drží pouze Budvar,“ řekl LN Jan Veselý, výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven.

V Česku ale k žádným významným změnám nedojde. Většinu domácího trhu stále ovládá jihoafrický SABMiller díky Plzeňskému Prazdroji a Gambrinusu. „Strach ze sílící konkurence nemáme. Český pivní trh je velmi vyspělý a láká ke vstupu i zahraniční investory. Samozřejmě z toho profituje hlavně český pivař, protože se zvyšuje kultura servírování piva a jeho kvalita. Všechny české pivovary si prostě musí své pivaře předcházet,“ konstatoval mluvčí Plzeňského Prazdroje Jiří Mareček.

Podobně se vyjadřuje také zástupce třetího největšího hráče na trhu – nizozemského Heinekenu. „Český konzument je velmi tradiční a nerad mění své oblíbené značky, navíc import značek Anheuseru do Česka by nebyl jednoduchou záležitostí,“ dodala mluvčí Heinekenu Kateřina Eliášová.

Největší pivovarnické skupiny

světa podle výstavu v roce 2007

pivovar země výstav

(v mil. hektolitrů)

SABMiller Británie 231,7

InBev Belgie 225,6

Heineken Nizozemsko 164,0

Anheuser-Busch USA 150,7

Carlsberg Dánsko 120,0

Molson Coors Kanada/USA 58,4

Modelo Mexiko 50,9

Tsingtao Čína 50,4

Beijing Yanjing Čína 41,1

FEMSA Mexiko 39,5

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat