Středa 11. září 2024, svátek má Denisa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět vyčkával u dolu San José

Česko

DŮL SAN JOSÉ Malá toyota ukrajuje další kilometr rozbité silnice, která se táhne pustou zapomenutou krajinou. Na holých kopcích se povaluje jenom písek, ranní mlha a první nesmělé paprsky. Spokojeně konstatujeme, že ospalé a vlastně i ošklivé chilské město Copiapó necháváme za sebou. Za poslední dva měsíce se z centra oblasti zlatých dolů stalo centrum novodobých zlatokopů: místních obyvatel, kteří kvůli beznadějně plným hotelům bezostyšně a pochopitelně vyšroubovali ceny ubytování. Zájem světa je obrovský. Bezostyšný a pochopitelný. Náročná záchranná operace na vytažení 33 zavalených horníků na zemský povrch po 70 dnech začala včera těsně před půlnocí středoevropského času.

Prašnou cestu lemují kartonové cedule s ručně psanými nápisy na podporu uvězněných horníků. Je jich dost na to, aby sloužily jako spolehlivý ukazatel. Po 45 kilometrech se z ničeho nic za jednou zatáčkou vynoří pohled na údolí, které jako by sem spadlo z -jiného světa. Velké stanové město, hustý les televizních antén, řady přenosových vozů, pěší, jízdní i motorizovaná policie - jazykový babylon, za který by se nemuselo stydět Valné shromáždění OSN, všudypřítomný hukot generátorů a strojů pracujících na záchraně horníků.

Pokračování na straně 7

Dokončení ze strany 1

První kroky táborem Naděje. Chilské vlajky a fotografie zavalených svítí jasnými barvami v pošmourném ránu. Pod začouzenými čajovými konvicemi doutnají snídaňové ohně. Nad úplně zhaslými a rozteklými svíčkami balancuje na vratkém kameni jakoby posmutnělá a opuštěná soška Panny Marie. A hned vedle ní rozjíždí modrý klaun se žlutým nosem zábavný program pro děti horníků - na malém pódiu u velkého stanu, kam Červený kříž a dobrovolníci z okolí vozí třikrát denně jídlo pro obyvatele Naděje.

Jasně nejpočetnější skupinu těchto obyvatel tvoří novináři. Je nás tu kolem patnácti set. Poznáváme se podle tak trochu štvaneckého pohledu člověka, kterého žene uzávěrka a zoufalá snaha najít někoho, kdo není další novinář a je ochotný mluvit. Mezi příbuznými horníků jsou takoví, kteří si zájem médií pořád užívají, mávají před kamerami fotografiemi svých blízkých a trpělivě vyprávějí svůj příběh, který možná za ty dlouhé týdny prošel několika úpravami. Jsou tu ale i takoví, kteří už se schovávají a na žádost o rozhovor reagují podrážděně.

Horečná novinářská aktivita se stupňuje s ustupující mlhou. Kolem poledne se vyjasní a začíná to pravé šílenství. Jakmile se zpoza závory, která ohraničuje zakázanou oblast, kde probíhají záchranné práce u vrtu B, vynoří člověk v uniformě nebo v doprovodu policie, vrhá se na něj horda kameramanů a fotografů jako psi na kost. Někteří policisté se smějí, jiní ztrácejí nervy a občas se oženou rukou.

Odpoledne se všichni stěhují do fronty na akreditaci a do improvizovaných tiskových center. Časový posun lidem z Evropy do karet moc nehraje. Po boji o rozhovor přichází na řadu další boj, ještě prozaičtější: o místo u stolu a o zásuvku na dobití počítače nebo telefonu. Ozývají se pochybovačné hlasy o smyslu našeho konání. Neztratil se někde v tom shonu skutečný zájem o osud 33 lidí, kteří byli na dva měsíce odsouzeni k pobytu přes 600 metrů pod zemí?

Slunce zapadá a stejně rychle se ochlazuje. Ze stanu na kopci je slyšet koncert uvnitř tábora a vzrušený hlas moderátora, který - pokolikáté už - popisuje ságu 33 hrdinů. V koutku za jídelním stanem hrají děti ve světle reflektoru fotbal se záchranáři a hádají se, jestli to byl gól, či ne. Tma nad dolem San José nezavládne nikdy. Práce na záchraně horníků pokračují celou noc.

VŠE O ZÁCHRANNÉ AKCI SLEDUJTE NA WWW.LIDOVKY.CZ

O autorovi| PETR ZAVADIL zpravodaj České televize v Chile

Autor: