Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět vyděsily zásilky z Jemenu

Česko

Do Ameriky mířily balíčky s výbušninou. Podařilo se je zadržet v Británii a Spojených arabských emirátech

NEW YORK / LONDÝN Rozsáhlé prohlídky, zvýšená bezpečnostní opatření a stav nejvyšší pohotovosti. Tak včera vypadala situace na letištích na území Spojených států. Paniku vyvolaly dvě zásilky s výbušninami, které byly v noci ze čtvrtka na pátek zadrženy v Británii a Spojených arabských emirátech. Údajně putovaly z Jemenu do Spojených států a byly adresovány židovskému centru a synagoze v Chicagu. Podle amerického prezidenta Baracka Obamy šlo o „věrohodnou teroristickou hrozbu“.

Úřady ve Spojených státech včera v reakci na odhalení podezřelých zásilek prověřily několik nákladních letadel a jedno auto přepravní společnosti UPS. „Kvůli této hrozbě byla přijata bezpečnostní opatření a byly také podniknuty dodatečné kroky na letištích v Newarku a Filadelfii,“ uvedl včera v prohlášení mluvčí Bílého domu Robert Gibbs.

Kontroly na obou letištích se týkaly tří letadel společnosti UPS obsahujících zásilky z Jemenu. V jednom letadle v Newarku prý jeho zaměstnanci nic nenašli a povolili mu dále pokračovat v letu. Ve Filadelfii prověřovali dvě letadla. Pyrotechnici včera rovněž zkontrolovali kamion společnosti UPS v Brooklynu v New Yorku. Šéf newyorské policie Raymond Kelly pak uvedl, že v něm policie nic nebezpečného nenašla. Zvýšený dozor na letištích by měl nicméně nadále pokračovat. Bílý dům již oznámil, že nechá zvlášť pečlivě prohlížet zásilky z Jemenu. I jinak včera byla ve Spojených státech znát nervozita, když média informovala hned o několika nálezech podezřelých balíčků či zásilek. U žádného se ale nepotvrdilo, že by šlo o hrozbu.

Podezřelá náplň do tiskárny Podle dosavadních informací byla v balíčku zadrženém v Británii zvláštně upravená náplň do tiskárny nebo kopírky. Obsahovala prý dráty a bílý prášek. Jak vypadala druhá podezřelá zásilka, objevená v letadle v Dubaji, nebylo do uzávěrky tohoto čísla známé.

Za incidentem podle šéfa Bílého domu, který v krátkém televizním vystoupení vyvrátil předchozí informace, že nešlo o výbušniny, stála odnož Al Kajdy sídlící v Jemenu. Spojené státy podle Obamy udělají všechno proto, aby tamní pobočku této teroristické organizace zničily.

Teroristé to zkouší V Jemenu, odkud pocházely podezřelé zásilky, mají islamistické skupiny nepřátelské vůči Spojeným státům a patřící k teroristické síti Al Kajda silné zázemí. Vznikly zde údajně i plány neúspěšného pokusu o bombový útok na dopravní letadlo směřující loni v prosinci do Detroitu, kdy se muži z Nigérie podařilo propašovat na jeho palubu výbušninu, ukrytou ve spodním prádle.

Americká média již začala spekulovat, že podobně jako v prosinci i včera mohlo jít pouze o zkoušku. Teroristé prý pomocí podobných pokusů mohou zjišťovat, jak fungují americká bezpečnostní opatření.

Islamistické teroristické organizace se snaží zasáhnout Spojené státy mimo jiné i jako odvetu za války v Iráku a Afghánistánu i nálety bezpilotních letounů proti členům povstaleckého hnutí Taliban v Pákistánu.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...