Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Válka na Ukrajině

Divadla rozsvítila světla pro ukrajinský Mariupol. V Praze, Ostravě i dalších městech lidé zapalovali svíčky

Nápisy z hořících svíček vyjádřili lidé v Plzni podporu Ukrajině ve válce. (22. března 2022) foto: MAFRA

Symbolické světlo pro Mariupol, ukrajinské město a jeho obyvatele těžce postižené válkou, se v úterý večer rozsvítilo na piazzettě u Národního divadla v Praze. Svíčky jako naděje pro bombardované město rozsvěcovali lidé také u dalších divadel v Praze i v jiných českých městech.
  9:50

Jako připomínka bombardování divadla v Mariupolu byl dnes na piazzettě u Národního divadla vytvořen nápis Děti, který byl podle mnoha snímků a videí také u divadla v Mariupolu ve snaze zabránit shazování bomb.

Akci Světlo pro Mariupol uspořádaly iniciativa Stojíme za Ukrajinou, Společně to dáme a Nová scéna Národního divadla. Přihlíželo jí několik desítek lidí, přišel i ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis.

Město, nacházející se u Azovského moře, asi 50 kilometrů od ruských hranic, mělo před válkou na 430.000 obyvatel. Město má strategický význam, jeho dobytí by Rusům umožnilo vytvořit pozemní spojení s anektovaným Krymem, ale ukrajinské síly odmítají kapitulovat.

Mariupol asi třítýdenní ruské ostřelování z velké části zničilo, opustit se ho podařilo jen několika tisícům obyvatel. Ve městě je nedostatek vody, potravin a léků a přerušeny jsou dodávky energie i tepla. Terčem útoku se minulý týden stalo mariupolské divadlo, kde bylo podle místních úřadů v krytu přes 1000 lidí. Osud většiny z nich je neznámý, 130 osob se podařilo zachránit, podle ukrajinských představitelů brání záchranářům v přístupu ke krytu ruské ostřelování. Rusko popřelo, že by bombardovalo divadlo či útočilo na civilisty.

„Přestože byl před ukrajinským divadlem v Mariupolu nápis Děti, ruská armáda ho rozbombardovala. Je pro mne strašné vědět, že se něco takového děje a že nemůžu pomoci jinak než symbolicky, apelem. Takové zvěrstvo nesmíme přejít mlčením,“ uvedla spolupořadatelka dnešní akce v Praze, spisovatelka Tereza Boučková. „Naší událostí chceme vyslat dva vzkazy. Jeden přímo do obléhaného a bombardovaného města: Myslíme na vás! Druhý nám, našim politickým představitelům a okolnímu světu: Zachraňme Mariupol, usilovně hledejme a najděme způsob, jak mu rychle pomoci,“ doplnil ji umělec a pedagog Oldřich Morys, který se na přípravě akce také podílel.

K akci se během dneška připojila v Praze Divadlo Na zábradlí, Divadlo v Dlouhé, Divadlo Archa či Studio ALTA, v Brně Divadlo Husa na provázku, v Plzni Divadlo J. K. Tyla a také Klicperovo divadlo v Hradci Králové nebo Divadlo Šumperk a Divadlo loutek Ostrava.

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat