Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Světové firmy čelí výpadku z Japonska

Česko

Ohrožena je výroba nového iPadu 2 od firmy Apple, americké automobilce GM chybějí díly. Potíže očekává i Boeing

Exportní katastrofa: světovým výrobcům chybí japonské díly, vývoz navíc komplikuje i sílící měna

PRAHA Míru globalizace a propojenost dnešních ekonomik si lze nejlépe představit ve chvíli, kdy jeden z článků řetězce vypadne. Přesně to se nyní stalo v Japonsku, které patří mezi pět největších exportních zemí na světě.

Zemětřesení, tsunami a hlavně výpadek elektřiny ochromily tamní ekonomiku a mnoho mezinárodních společností rázem přišlo o dodávky součástek pro své výrobky. Ukazuje se, že firmy většinou nemají pro tuto situaci vytvořený krizový plán a hrozí vážné problémy.

Japonsko se specializuje zejména na jemnou elektroniku. Téměř jedna pětina světové produkce křemíkových destiček a polovodičů, bez kterých se neobejde žádný mobil nebo počítač, pochází odtud.

Ohrožena je kupříkladu výroba nového iPadu 2 od firmy Apple. Supertenké baterie jsou dodávány exkluzivně z Japonska, firma také dováží paměťové čipy, na kterých se ukládají audio a video soubory.

Podle konzultantské firmy iSuppli by prý Apple nemusel být schopen zajistit si jiný zdroj mimo Japonsko.

Stejnému problému čelí také Sony Ericsson, výrobce mobilních telefonů. „Ačkoli vyhodnocení plného dopadu na náš byznys bude chvíli trvat, očekáváme narušení v našich dodavatelských řetězcích,“ komentuje situaci společnost. Sony bylo kvůli katastrofě nuceno zavřít pět svých továren, které zajišťovaly dodávky baterií do notebooků. Provoz se zastavil i v montovně firmy Toshiba, která vyráběla LCD televize. Po zemětřesení je třeba znovu nastavit stroje, jelikož pracovní postupy vyžadují mimořádnou přesnost.

„Krátkodobě se to zásadně neprojeví,“ řekl BBC Yang Yuanqing, šéf čínského výrobce laptopů Lenovo. „Víc se ale obáváme dopadu v příštím čtvrtletí,“ dodal Yuanqing. Potíže ale nemají jen výrobci elektroniky. Například americká automobilka General Motors kvůli omezené dodávce dílů z Japonska zastavila provoz v lousianské továrně, kde se vyrábí malé náklaďáky a pick-upy.

Automobilky Mazda i Honda hlásí, že mají zatím dostatečné zásoby až do půlky dubna. Do té doby se budou snažit zjistit více informací o vážnosti situace v japonských montovnách a hledat jiná řešení, jak výpadky nahradit.

Velkým problémům čelí ale i společnost Boeing, americký výrobce letadel. Sériová výroba jejího obřího letounu 787 Dreamliner by se mohla znovu zpozdit - téměř třetinu součástek pro toto dlouho očekávané letadlo dováží firma z Japonska. Mluvčí společnosti řekl deníku Wall Street Journal, že firma vyhodnocuje rizikové body v řetězci dodavatelů a pracuje na zmírnění dopadů.

Krize se v Japonsku projevuje ještě více kvůli konceptu „just in time“, kterému se tamní podniky snaží přiblížit. V praxi jde o to, ušetřit peníze za pronájem skladů a zorganizovat dopravu tak, aby zboží z kamionů mohlo jít přímo do montoven.

Mezinárodní korporace ale mají určité zásoby, takže plné projevení výpadku se očekává v řádu týdnů, jak uvedl šéf koncernu Volkswagen Martin Winterkorn pro list Financial Times. Mnohem hůře je na tom například Volvo, které patří čínské skupině Zhejiang Geely. Podle vyjádření společnosti mají dostatek komponentů zhruba na týden. Jednou z možností je vyrábět dál a chybějící díly dodat později, nebo přejít na produkci modelů, které nejsou na dodávkách z Japonska závislé.

Pokud by měla situace trvat déle, podniky se pravděpodobně pokusí zadat nové zakázky dodavatelům z Číny nebo Jižní Koreje. Zástupci firem Honda nebo Konica Minolta v České republice řekli LN, že zatím žádné problémy nevnímají a čekají, jak se situace vyvine v budoucnu.

***

V japonsku se vyrábí téměř pětina světové produkce polovodičů, bez kterých se neobejde žádný mobil nebo počítač. Hodnota japonského exportu za rok 2009 (miliardy jenů) Celkem: 50 857

Elektronika 10 771

Automobily, motorky 6693

Polovodiče, tranzistory 3419

Agregáty, přístroje na výrobu elektřiny 3171

Produkty z oceli a železa 2906

Lodě 2070

Plasty 1844

Kolik jenů stojí dolar

8.3.2011 - 82,84

15.3. 2011 - 78,47

18.3 2011 - 92,92

Kolik jenů stojí euro

8.3.2011 - 114,33

16.3.2011 - 108.60

18.3.2011 - 114,94

Zdroj: Bloomberg

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!