Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Svindal vyhrál SP o dva body

AARE Norský lyžař Aksel Lund Svindal vyhrál podruhé v kariéře Světový pohár. O jeho celkovém triumfu rozhodlo už první kolo závěrečného slalomu ve švédském Aare, které jeho rakouský pronásledovatel Benjamin Raich nedokončil. Trojnásobný mistr světa Svindal porazil v celkovém hodnocení svého rivala o dva pouhé body, což je nejmenší rozdíl v historii. V roce 2007 porazil rovněž Raicha o 13 bodů.

Raich, jenž v SP triumfoval v roce 2006, v pátek vyhrál obří slalom a Svindalovi se přiblížil na minimální rozdíl. Jedenatřicetiletý olympijský vítěz a mistr světa ve slalomu, který se specializuje na točivé disciplíny, však svou šanci na celkové prvenství nevyužil. Už v prvním kole neprojel branku, poté Svindal vypadl rovněž.

„Je to docela komický pocit vyhrát, když sám ještě nemáte svou jízdu za sebou. Vyhrát o dva body, když váš soupeř vypadne, je štěstí,“ poznamenal Svindal.

„Nejlepší je teď Aksel a já jsem z toho šťastný. On svůj zápas vyhrál a já si ho moc vážím,“ dodal Raich na adresu Svindala, jenž se k lyžování vrátil po těžkém zranění. Norský obr totiž musel téměř celou sezonu po prvním zisku velkého glóbu vynechat po hrozivém pádu v tréninku na sjezd v Beaver Creeku. Tehdy, v prosinci 2007, si polámal kosti v obličeji, nadvakrát zlomil nos a utrpěl vážné poranění podbřišku, kvůli němuž musel absolvovat několik operací.

Malý glóbus za slalom získal v Aare třetí Francouz Jean-Baptiste Grange, když jeho konkurent Chorvat Ivica Kostelič dojel až dvanáctý; na stejnou trofej za obří slalom dosáhla Finka Tanja Pouitiainenová. VIKERSUND Rakouský skokan na lyžích Gregor Schlierenzauer (19) se stal poprvé vítězem Světového poháru. Dva závody před koncem sezony si zajistil nedostižný náskok díky včerejšímu prvenství v letech v norském Vikersundu. Devatenáctiletý Schlierenzauer navíc dvanáctým vítězstvím v sezoně vyrovnal historické maximum Janneho Ahonena z ročníku 2004/05, a to má mladý Rakušan ještě k dobru dva letecké závody v Planici, jeho devatenácté umístění na stupních je v třicetileté historii SP rovněž rekordem.

Světový pohár v severské kombinaci ovládl Fin Anssi Koivuranta (20) a stal se nejmladším vítězem seriálu v historii.

V sezoně vyhrál sedm závodů a k celkovému triumfu mu v posledním závodě rovněž ve Vikersundu stačilo osmé místo.