Neděle 16. února 2020svátek má Ljuba 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Svoboda: Janotův balíček podpoříme, pozměňovací návrhy však máme

Cyril Svoboda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cyril Svoboda | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Lidovci chtějí dál jednat o Janotově balíčku snižujícím schodek rozpočtu, nesmí prý poškodit rodiny s dětmi, opět navrhují zdanění hazardu. Šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda, řekl, že je jeho strana pro balíček připravena hlasovat beze změn. "Pokud jej ale strany začnou měnit, přidáme se k nim," uvedl Svoboda.

O balíčku, který začne sněmovna projednávat ve čtvrtek, mají ještě diskutovat předsedové stran. "Ideální by bylo, kdybychom byli všichni poslušní a disciplinovaní a nikdo nepodal žádný pozměňovací návrh. To bychom, myslím, dostali jedničku od občanů," podotkl Svoboda po dnešním jednání lidoveckého předsednictva. Právě k podobné dohodě by podle něj měla vést politická jednání.

Podle neoficiálních informací je pro KDU-ČSL nepřijatelné snížení mateřské a rodičovského příspěvku. Tyto vyšší výdaje chtějí lidovci nahradit právě vyšším zdaněním hazardních her, ze kterých by prý bylo možné získat až devět miliard "na dobro společnosti a státu", a také až osmiprocentním snížením platů ústavních činitelů. Vláda se v pondělí rozhodla navrhnout snížení jen o čtyři procenta.

"Kdybychom nebrali vážně prorodinná opatření, tak jsme už nyní řekli, že na to jdeme se vším všudy. Chceme jednat a přesvědčit naše partnery, že se má v oblasti dopadů do života rodin s dětmi ještě dojít k dohodě," odpověděl pak Svoboda na otázku, zda lidovci Janotův balíček podpoří či ne.

Balíček úsporných opatření obsahuje například snížení rodičovské, stagnaci důchodů nebo zvyšování nepřímých daní. Mezi prosazovanými návrhy je mimo jiné zvýšení obou sazeb daně z přidané hodnoty o jeden procentní bod. Nyní jsou sazby DPH na 19 procentech a devíti procentech. Vláda doporučuje zvýšení stropu na sociální pojištění na 145 tisíc korun měsíčně. Ve státní sféře by například měly klesnout mzdy na jeden rok o čtyři procenta.

Pokud jej sněmovna schválí v podobě navržené ministrem financí Eduardem Janotou, podaří se úřednickému kabinetu premiéra Jana Fischera srazit schodek státních financí v příštím roce na přibližně 155 miliard korun. Ve čtvrtek by o návrzích měla ve stavu legislativní nouze začít jednat Poslanecká sněmovna. Fischerova vláda neskrývá, že s osudem návrhu spojuje svou vlastní budoucnost.

,
Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!