Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Svoboda láká TOP 09 do rady. Odmítáme Národní fronty, odvětil Laudát

Bohuslav Svoboda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Svoboda | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Pravděpodobný budoucí pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) chystá výměny lidí na vedoucích místech magistrátu. V neděli navíc opět nabídl jedno místo v městské radě straně TOP 09.

V Partii televize Prima Svoboda řekl, že výběrová řízení přinesou v řadě případů změnu. Předseda pražské TOP 09 František Laudát je k případným personálním změnám však skeptický. Sice podle něho nastanou, koalice ODS a ČSSD však instaluje jiné prověřené úředníky.

Čtěte také

Kteří vedoucí úředníci by mohli být případně na magistrátu vyměněni, Svoboda neuvedl. "Pokud dospějeme k názoru, že je třeba člověka vyměnit, bude vyměněn, i když je to právně složitá věc," řekl. Podle Laudáta by bylo "mediální střelivo" nechat ve funkcích ředitele magistrátu Martina Trnku, ředitele odboru městského investora Jiřího Tomana a ředitele odboru obchodních aktivit Petera Ďuricu. "Domnívám se, že vystrčí takzvané nové tváře," podotkl Laudát. Podle něho to budou úředníci z velkých pražských obvodů.

Odmítáme Národní fronty, říká Laudát
TOP 09 Laudátovými ústy opět odmítla nabídku nové koalice, aby měla jednoho člena v městské radě. "Odmítáme Národní fronty," řekl. Laudát znovu ohlásil zájem o předsedu kontrolního výboru, v němž by měla mít podle něho "demokratická opozice" většinu. Svoboda TOP 09 nic neslíbil. Když TOP 09 místo v radě odmítne, ODS a ČSSD bude jednat o koaliční smlouvě, která to předpokládá, uvedl.

Dlouhou část debaty provázela pře o to, proč v Praze vznikla koalice ODS s ČSSD. Svoboda zdůrazňoval, že tím ODS reagovala na nabídku vítězné TOP 09 vůči ČSSD, která podle něho byla výhodnější než nabídka, kterou dostala ODS. Občanští demokraté nechtěli zůstat mimo hru, uvedl lídr ODS. Laudát zase hájil stanovisko, že ODS se s TOP 09 dohodnout nechtěla a nabídka daná ČSSD výrazně výhodnější nebyla. Za fámy Laudát označil spekulace, že TOP 09 nabízela ČSSD primátora, nebo většinu v městské radě.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....