Pondělí 12. dubna 2021svátek má Julius 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Svoboda: Hrdlička a Šťastný by v zájmu ODS měli držet bobříka mlčení

Bohuslav Svoboda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Svoboda | foto: MAFRA - David NeffLidové noviny

PRAHA Poslední průzkumy volebních preferencí a volební modely posílají nynější nejsilnější vládní stranu do opozičních lavic. A nejenom to, zatímco ještě v roce 2006 získala v parlamentních volbách přes 35 % hlasů, v roce 2010 to bylo jen něco přes 20 %. Nynější volební model CVVM dokonce přisuzuje ODS pouhých 12 % hlasů.

Zatímco špičky ODS často mluví o tom, že nynější pokles preferencí je nutnou daní za nezbytné ekonomické reformy, hlasy z jednotlivých regionů zní trochu jinak. Někdo tvrdí, že je v klidu, protože průzkumům ze zásady nevěří, někdo naopak soudí, že řešením současného marasmu v ODS by mohl být jakýsi "restart" strany, která by na kandidátky měla dostat důvěryhodné lidi a voličům urychleně nabídnout srozumitelný program. Zajímavé je i to, že si část strany přeje, aby se některé mediálně známé tváře voličům raději neukazovaly, případně aby se už raději k ničemu nevyjadřovaly. 

Jak se vyvíjel volební zisk ODS podle CVVM

Politiků se server Lidovky.cz ptal na příčiny současné krize ve straně a na způsob, jakým předejít debaklu v parlamentních volbách.

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda

Bohuslav Svoboda (předseda pražské ODS)
Poslední výzkumy jsou zcela jistě ovlivněny dozvuky výsledku prezidentské volby a nedělal bych z nich unáhlené závěry, přesto je třeba si přiznat, že trend upadající podpory ODS reálně existuje a nemá cenu před ním zavírat oči. Pokud chce ODS v následujících volbách uspět, musí začít dělat srozumitelnou politiku a přes ně si vydefinovat zájmy svých voličů. Těžko můžeme uspět, pokud budeme na živnostníky i nadále uvalovat další a další nesmyslnou administrativu, či důchodce šikanovat nesmysly typu sKarty.

ČTĚTE TAKÉ:


Na kandidátky musíme umět postavit důvěryhodné lidi a naopak se pokusit odstavit ty, kteří nás diskreditují v očích voličů. ODS by velmi prospělo, kdyby se např. pánové Boris Šťastný a Tomáš Hrdlička v zájmu ODS rozhodli držet bobříka mlčení a nedráždili voliče svými nesmyslnými mediálními výlevy. ODS musí vědět, co chce, jak toho dosáhnout, ale i to, kdo ji má reprezentovat před voliči.

Jan Bauer

Jan Bauer

Jan Bauer (místopředseda jihočeské ODS)
Je to vnitřní věc ODS a není vhodné, abychom přes média říkali, kdo za to může. Situace je vážná a průzkumy tomu nasvědčují, přestože je nepřeceňuji. Už jsem vyzýval k restartu a k minimalizaci našich představ, jak měnit Česko, abychom ji neureformovali, protože zásadní věci jsou za námi a my bychom je měli obhájit. Měli bychom přijít s několika prioritami, které bychom do voleb chtěli a mohli zrealizovat. Zatím ale nedochází k pochopení vážné situace, tak uvidíme. Pokud vedení ODS nepřijde s konkrétními kroky, jak krizovou situaci vyřešit, může se volat po personální obměně.

Zdeňka Horníková (předsedkyně královéhradecké ODS)
Příčiny si musí rozebrat ODS, ale sama jsem zažila dobu, kdy měla ODS 8 procent a současný stav nepovažuji za dramatickou. ODS si teď musí určit cestu a v´tou by se měla vydat. Do funkcí na všech úrovních by měli přijít noví lidé, není možné ze zakopávat ve svých funkcí.

David Šeich

David Šeich

David Šeich (člen výkonné rady jihomoravské ODS)
Průzkumům zásadně nevěřím, obecný trend znepokojení u našich voličů sledujeme. Vláda by se měla chovat konzistentně, neměla by zvyšovat daně a měla by sebrat odvahu na dokončení některých reformních kroků tak, aby nezasahovaly všechny příjmové skupiny.

Raduan Nwelati na snímku z roku 2005.

Raduan Nwelati na snímku z roku 2005.

Raduan Nwelati (místopředseda středočeské ODS)
V ODS není nikdo, kdo by si myslel, že situace není vážná, ukazují na to výsledky posledních voleb. Je potřeba změnit vnitřní stanovy, abychom omezili vnitřní spory, jestli někdo nabral brigádníky a ti pak do čela své organizace prosadili nekvalitního politika. Úspěšné organizace ve volbách by se měly motivovat počtem nominovaných delegátů, aby mohly ovlivňovat práci ODS. Dále je potřeba připravit pravicový a srozumitelný program, který bude nový. My jsme Petra Nečase vyzvali, aby svolal mimořádný nevolební kongres kvůli stanovám a určení skupiny důvěryhodných lidí, aby na podzimní kongres připravili návrh programu ODS. Kdybych viděl zástup ambiciozních kandidátů do vedení, volal bych po obměně, ale nikoho takového nevidím. 

Volební model podle CVVM

 

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!