Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svobodův činžák straší lidovce

Česko

KDU-ČSL se zbavila Čunka, ale i nový šéf Svoboda má problém

PRAHA, VSETÍN Nový předseda, další aféra. Lidovci mají smůlu: během víkendu sice v čele strany vyměnili Jiřího Čunka za Cyrila Svobodu, ale špatného obrazu na veřejnosti se stejně nezbaví.

Za poslední rok byla KDU-ČSL spojována především s Čunkovými aférami – a to buď s Romy nebo s jeho osobním majetkem. Ale i nový šéf strany má problém, který navíc odmítá řešit.

O co jde?

Svoboda se už rok soudí o dědictví po restituentce Marii Kaprálkové, která mu odkázala jeden milion korun. Svoboda jí totiž jako právník počátkem devadesátých let pomáhal restituovat několik činžovních domů v Praze. Svobodův otec se o ni navíc léta staral jako lékař.

Jenže čerstvý šéf KDU-ČSL dnes říká, že milion korun je málo. Tvrdí, že mu Kaprálková původně slíbila jeden z domů. A že změna závěti, kterou třiadevadesátiletá restituentka provedla půl roku před svou smrtí, je neplatná. Pikantní na celé věci je navíc to, že předseda křesťanských demokratů se nyní soudí s křesťanskou charitativní organizací – Domovem svaté Rodiny. Právě té – spolu s Nadací Jedličkova ústavu – majetek podle nové závěti připadl.

Svoboda během víkendu, kdy ve Vsetíně probíhal sjezd strany, dělal, že problém neexistuje. Novinářům na kauzu odmítal odpovídat. „Ne, to neřeknu, ani kdybyste mě lámal v kole,“ opakoval zarytě na otázky kolem případu.

Jeho spolustraníci se ale celé kauzy bojí. Podle nich musí Svoboda případ vysvětlit, jinak se věc se stranou potáhne – stejně jako minulé Čunkovy kauzy. „Připadá mi to podivné. Bratr předseda tvrdí, že to problém není, a je na tom prý naopak vidět, jak je rozhodný. Snad ví, co říká,“ krčí rameny europoslanec Jan Březina. Lidovcům vadí hlavně to, že Svoboda se soudí s křesťanskou charitou, což je podle nich neštastné. „Musím říct, že spor předsedy KDU-ČSL s charitou je něco, co mi je líto,“ dodává bývalý poslanec Josef Janeček.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

Senátor Adolf Jílek navíc dává celý spor do paralely s kauzami dnes již bývalého předsedy Jiřího Čunka. „Jestli jde někdo do funkce předsedy, musí mít kolem sebe a za sebou čisto. Jirka Čunků si myslel, že kolem sebe čisto má, a přitom spousta lidí věděla, že se na něj mohou vytáhnout problémy,“ tvrdí Jílek. „U Cyrila jsme to věděli také, ale on tvrdí, že to jeho problém není. Já si myslím, že to je problém, který se bohužel přenese na stranu. Doporučovali jsme mu už před jeho kandidaturou, ať si rozmyslí, zda chce být předsedou, nebo vést tyto spory,“ dodává Jílek.

Nové vedení strany ale zatím nechce případ nijak řešit. „Já osobně to považuji za jeho osobní spor. Nemá to žádnou souvislost se stranou a nemůže ji to poškodit,“ říká první místopředsedkyně strany Michaela Šojdrová.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!