Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

V Česku je nejvíc případů svrabu za 20 let. Důvodem je i pokles imunity

Svrab je infekční onemocnění způsobené parazitem zákožkou svrabovou. foto: Profimedia.cz

Lékaři v Česku zaznamenali letos do konce dubna 3 462 případů svrabu, což je nejvíc za posledních 20 let. Za první čtyři měsíce roku je jich víc než ve třech posledních letech před epidemií covidu-19 za celý rok. Počet případů už loni výrazně narostl na 5 276, letos je jich ale do dubna dvojnásobek než loni. vyplývá z dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ).
  15:42

Hlavním příznakem svrabu je silné svědění, na kůži se objeví vyrážka, zejména na rukou, předloktí, vnitřní straně stehen a v okolí pupku.

Svrab se přenáší úzkým tělesným kontaktem nebo prostřednictvím ložního prádla a výjimečně oblečení. Šíří se v rodinách, častá je i nákaza zdravotníků nebo pracovníků sociálních služeb, kteří se nakazí při ošetřování a vyšetřování pacientů a klientů.

„Ohledně další predikce vývoje lze v dané chvíli jen odhadovat, že v průběhu tohoto roku bude trend ve vývoji počtu onemocnění nadále pokračovat,“ uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí Hygienické stanice Hlavního města Prahy Zbyněk Boublík.

V Praze podle něj přibývá nemocných zejména u dětí a mladších dospělých ve věku deset až 24 let. Větší počet případů byl podle něj zachycený letos ve dvou pražských školách, v jedné tři onemocnění a ve druhé sedm.

Epidemie svrabu se podle odborníků vrací v cyklech po 15 až 20 letech, které nemají jednoznačné vysvětlení. Pokles počtu případů v době epidemie covidu-19 spojují s omezením kontaktů a prezenční výuky, uzavřením vysokoškolských kolejí a omezením cestování.

„Zároveň i v rámci zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb docházelo k menšímu přesunu pacientů a klientů na jiná oddělení,“ popsali pražští hygienici.

Nemocní příznaky dlouho neléčí

Vliv může mít také pokles imunity, protože se lidé se svrabem v poslední době v Česku nemohli setkat. Nakažení lidé podle hygieniků také dlouho své příznaky neléčili. „Z provedených epidemiologických šetření vyplývá, že nemocní s příznaky poměrně dlouho docházeli do zaměstnání, do školy, než bylo vysloveno podezření na onemocnění svrabem,“ uvedli hygienici v tiskové zprávě.

K šíření nemoci podle nich napomáhá nízká hygienická úroveň, pokud se pacienti neléčí a nedodržují nařízená opatření. Léčí se opakovaně speciálními mastmi a krémy na celém těle, nutné je také vyměnit oblečení a vyprat prádlo.

Na českém území se velké epidemie svrabu objevily v době první a druhé světové války, další v roce 1970, kdy bylo případů hlášeno přes 15 tisíc, a v roce 1993, kdy jich bylo přes 14 tisíc. Loni bylo nemocných téměř 5 300, letos více než 3 600 za první čtyři měsíce.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!