Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Švýcaři brání bankovní tajemství

Česko

Američané žádají švýcarskou banku UBS o informace o 52 tisících účtů. Švýcaři chystají odvetu

CURYCH/PRAHA Napětí mezi Švýcarskem a Spojenými státy se stupňuje. Důvodem je naléhání amerických úřadů, aby švýcarská banka UBS vydala záznamy o amerických klientech, kteří jsou podezřelí z daňových úniků.

Američané podali koncem minulého týdne novou žalobu na UBS a žádají federální soud, aby největší švýcarské bance nařídil, že musí zpřístupnit americkému správci daně Internal Revenue Service (IRS) záznamy o amerických klientech. Banka reagovala prohlášením, že se bude „důrazně bránit“.

Napětí se o víkendu přeneslo i na politickou scénu. Pravicová Švýcarská lidová strana SVP, která disponuje v sedmičlenné vládě jedním ministerským křeslem, vyzvala k odvetným opatřením proti USA. Strana vyhlásila, že by Švýcarsko mělo odstoupit od dohody o přijetí některých vězňů přemisťovaných z věznice na Guantánamu, kterou chce vláda prezidenta Baracka Obamy uzavřít.

Mezi dalšími „odvetnými kroky“ za nátlak na prolomení bankovního tajemství žádá SVP také přehodnotit diplomatickou spolupráci obou zemí, v jejímž rámci Švýcarsko zastupuje Spojené státy v zemích, kde Američané nemají vlastní ambasádu či konzulát.

„Zlaté rezervy zpět do Švýcarska“ SVP, která je známá častými populistickými návrhy, dále volá po přemístění části zlatých rezerv Švýcarské národní banky umístěných v trezorech bank ve Spojených státech. Americké finanční fondy působící ve Švýcarsku by měly být podle návrhu SVP vytlačeny ze země, v zájmu ochrany švýcarských investorů. SVP zároveň vyhlásila, že hodlá ve švýcarském parlamentu iniciovat debatu o možnostech, jak zabránit zahraničním tlakům na prolomení švýcarského bankovního tajemství. Právě díky mlčenlivosti švýcarských bank je bankovní systém země vyhledáván investory z celého světa.

Obavy o udržení bankovního tajemství vyvolala už dřívější dohoda UBS s americkými úřady o tom, že zpřístupní údaje o zhruba 250 amerických klientech podezřelých z daňových úniků. V rámci vyrovnání UBS minulou středu souhlasila, že zaplatí pokutu 780 milionů dolarů za to, že pomáhala některým bohatým lidem z USA zakládat si v zahraničí fiktivní firmy a neplatit daně. Obavy, že tlak na prolomení bankovního tajemství bude sílit, vyvolaly napětí ve švýcarském bankovním sektoru. Prezident Hans-Rudolf Merz zdůraznil, že dohoda UBS s americkými úřady neovlivní důvěryhodnost švýcarského bankovního systému.

Pouze jeden den po dohodě s UBS však americké úřady poslaly novou žalobu o zpřístupnění informací k dalším 52 tisícům podezřelých účtů.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...