Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Švýcaři obletěli svět za víkend

Česko

ŽENEVA Trojice švýcarských pilotů překonala pět let starý rekord zesnulého dobrodruha Steva Fossetta v rychlostním obletu země skoro o deset hodin. Cestu dlouhou téměř 37 tisíc kilometrů urazili za 57 hodin a 54 minut, napsal webový portál Fastcompany.com.

Kapitán Riccardo Mortara odstartoval spolu s dvěma kopiloty v pátek ráno ze Ženevy a přistál v neděli. Po cestě vykonali deset tankovacích zastávek. Podle kapitána mohl let trvat o pět hodin méně, ale kvůli probuzené sopce na jihu Islandu se protáhl. V islandském Keflavíku měla posádka letounu Rockwell Sabreliner natankovat palivo, ale kvůli aktivní sopce uzavřelo tamní letiště vzdušný prostor.

Fossetta překonali jen zčásti Američan Fossett v roce 2005 obletěl svět za 67 hodin, jednu minutu a deset vteřin. Švýcarům se podařilo překonat pouze rychlostní část, protože Fossett letěl sám a po celou dobu letu ani jednou nepřistál. Věhlasný dobrodruh zahynul v září roku 2007 při krátkém letu nad Nevadskou pouští. Vrak jeho stroje byl objeven až na podzim roku 2008 v pohoří Sierra Nevada nedaleko kalifornsko-nevadských hranic. Podle vyšetřovatelů zavinily havárii jeho stroje turbulence. Fossett kvůli nim ztratil kontrolu nad letadlem a narazil do hory v pohoří Sierra Nevada.

První sólový oblet planety Země uskutečnil již v roce 1933 světový průkopník letectví Američan Wiley Post. Během své mise ale musel několikrát přistát. Obletět svět bez jediného mezipřistání se poprvé podařilo až v roce 1986 dvojici Jean Yeagerová a Dick Rutan - rovněž Američanům.

Autor: