Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Švýcarská ekonomika se vrací k růstu

Česko

Největší hospodářské potíže za posledních třicet let má už Švýcarsko zřejmě za sebou. Po více než roce čeká zemi oživení, přesto se bude dál propouštět.

BERN/PRAHA Švýcarská ekonomika dává pomalu sbohem recesi, se kterou se potýká od loňského léta. „Recese už zřejmě dosáhla dna, ale přesto situace není zcela bez rizik,“ cituje agentura Bloomberg Jeana-Daniela Gerbera, který vede Federální sekretariát pro hospodářské vztahy. Za optimistickým výhledem stojí zlepšující se vývoj světové ekonomiky.

Gerber sice v rozhovoru nevyloučil, že by vývoj hospodářství mohl mít obávaný tvar dvojitého W, tedy že po propadu a návratu k růstu ekonomiky může přijít ještě druhý propad hospodářství. „Druhý pokles by ale nebyl tak zlý jako ten, který máme za sebou,“ řekl Gerber. Navíc i riziko deflace je podle něj nyní mnohem nižší, než tomu bylo dříve.

Švýcarská ekonomika se nyní ozdravuje poté, co ji světová krize stáhla do nejhoršího propadu za posledních třicet let. Centrální banka v reakci na to snížila úrokové sazby na historické minimum, nakupovala cizí měny a korporátní dluhopisy. V posledních dnech se ovšem začaly objevovat po dlouhé době první pozitivní signály, které naznačují, že by se švýcarská ekonomika měla již v příštím roce vrátit k růstu. Ministerstvo ekonomiky předpovědělo, že hrubý domácí produkt za letošní rok nakonec klesne o 1,7 procenta. Již v příštím roce se ovšem má tamní ekonomika vrátit k mírnému růstu 0,4 procenta. V předcházející prognóze ministerstvo přitom s růstem v roce 2010 vůbec nepočítalo.

Jak se ale bude švýcarské ekonomice nakonec skutečně dařit, závisí do značné míry na celosvětovém vývoji. Zhruba polovinu švýcarského HDP totiž tvoří export.

Vyhlídky na silnější oživení jsou přitom dobré. Mezinárodní měnový fond totiž na začátku října zlepšil vyhlídky pro vývoj globální ekonomiky v průběhu příštího roku, kdy by měla růst až o 3,1 procenta.

„Pozorně sledujeme, co se děje za hranicemi Švýcarska,“ komentoval závislost země Gerber. Jak uvedl v rozhovoru, recesi, která na Švýcarsko dolehla, nezpůsobily vnitřní problémy ekonomiky, ale silná závislost na jiných zemích.

Podle Gerbera nyní sice nad předními světovými ekonomikami visí ještě hodně mraků, situace ve všech hlavních regionech se ale zlepšuje.

Ještě lepší budoucnost, než jakou představuje predikce ministerstva, předvídají ekonomové největší švýcarské banky UBS. Podle jejich studie švýcarské hospodářství již překonalo recesi a pro příští rok čekají návrat k růstu ekonomiky o 1,7 procenta. Již ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku by se podle zástupců banky měl objevit mírný růst.

Podnikatelé zatím oživení nepociťují Navzdory všem pozitivním předpovědím, podle kterých se ekonomika zotavuje, vězí švýcarští podnikatelé v hlubokých problémech více než kdykoli dříve.

Jak uvádí švýcarský list Neue Zürcher Zeitung, tamní podnikatelé ani zdaleka nevidí světlo na konci tunelu recese, o kterém nyní stále častěji hovoří analytici. „Na domácím trhu dopadají problémy ekonomiky na podniky s časovým odstupem,“ cituje list analytičku Cornelii Luchsinger z Zürcher Kantonalbank. To potvrzuje i André Kormann, ze společnosti poskytující záruky podnikatelům. Podle něj se teprve nyní ekonomická krize plně opírá do podnikatelů, kteří bojují s nízkým počtem objednávek a zatím nemají žádné reálné znamení, že se to brzy změní.

Zlepšení nečeká ani trh práce. Švýcarsku se totiž nevyhne další propouštění a míra nezaměstnanosti tak ještě poroste dál ze současných 3,9 procenta. Loni byla zhruba o polovinu menší. „Růst nezaměstnanosti brzy neskončí,“ řekl Gerbner. Podobně vidí situaci i UBS. Podle její předpovědi se s poklesem počtu nezaměstnaných dá počítat až v roce 2011.

Autor: