Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Švýcarský arbitr v kauze Diag Human odstoupil, pochybuje o Kindlovi

Česko

  11:04
PRAHA - Švýcarský rozhodce Damian Della Ca odstoupil ze své role arbitra ve sporu stát versus Diag Human. Svůj krok zdůvodnil mimo jiné pochybnostmi o nezaujatosti dalšího z rozhodců Milana Kindla i některými okolnostmi arbitráže, které prý pokládá za nestandardní.

Milan Kindl foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Informaci dnes přineslo Rádio Česko. Diag Human vede arbitráž s Českou republikou kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou a domáhá se mnohamiliardového odškodného. Nový arbitr by měl být jmenován do 30 dnů.

Kindl, známý z kauzy plzeňských práv, má podle České televize (ČT) vazby na společnost, o jejímž nároku na miliardový podíl z arbitráže má rozhodovat. Začátkem roku se totiž k účasti na arbitráži přihlásily firmy Towitt Machinery se sídlem na Kypru a Dumfries Holding, která vznikla až 30.listopadu 2009 na ostrově Svatý Vincent a Grenadiny. Zahraniční právník, který do arbitráže přihlásil Dumfries Holding, je podle pondělního zjištění ČT klientem advokátní kanceláře Milana Kindla.

"Máme teď 30 dní na jmenování nového rozhodce. Určitě zvolíme nějakou známou osobnost z oblasti práva. Opět ale ze Švýcarska. Českých rozhodců s dobrými kontakty na jistá místa je v arbitráži už dost," řekl Rádiu Česko právní zástupce Diag Human Jan Kalvoda.

Třetím rozhodcem je předseda Hospodářské komory Petr Kužel. Jeho jmenování do čela rozhodců společnost Diag Human napadla u Nejvyššího soudu.

Tento týden také firma Diag Human navrhla vládě, aby se zastavilo současné přezkumné rozhodčí řízení a aby obě strany sporu respektovaly původní rozhodčí nález z roku 2008. Původní nález určil, že stát má firmě zaplatit přes osm miliard korun a úroky, obě strany sporu se však tehdy odvolaly.

Česko nárok firmy odmítlo, Diag Human požadovala 15 miliard korun.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...

Mohlo by vás zajímat