Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Je fajn se o míru bavit, ale shodu na summitu o Ukrajině Pavel neočekává

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přilétá do Česka. Na snímku Petr Pavel. (6. července 2023) foto:  Michal Růžička, MAFRA

Švýcarský summit o Ukrajině je podle prezidenta Petra Pavla první možností, jak se na široké platformě bavit o míru. Shodu o tom, jak ho nastolit, ale nečeká. Na konferenci se v sobotu sešli zástupci desítek zemí světa. Rusko se však akce neúčastní a jakákoli mírová jednání podmiňuje ústupem ukrajinských sil.
  13:39aktualizováno  21:46

Jednání ve Švýcarsku vychází především z plánu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který naopak jako jednu z podmínek míru uvádí stažení Rusů z okupovaných částí Ukrajiny včetně anektovaného Krymu. Prosazuje při tom stanovisko, že před jednáním s Rusy je třeba nejdříve bez ruské účasti vypracovat mírový plán se širokou mezinárodní podporou.

Pavla vpodvečer na summitu stejně jako ostatní státníky přivítal Zelenskyj spolu se švýcarskou prezidentkou Violou Amherdovou. Následovat bude úvodní jednání.

Podle Pavla se ve Švýcarsku sešli zástupci stovky zemí světa, aby společně projednali, jak Ukrajině vrátit mír. „Ne iluzi míru, která dá za pravdu agresorovi, ale skutečný, spravedlivý a udržitelný mír. Čeká nás ještě složitá cesta, nemůžeme ale čekat se založenýma rukama,“ uvedl na síti X.

„Budeme mluvit i o konkrétních dopadech války, které se týkají úplně všech. Ruské útoky ohrožují také ukrajinské jaderné elektrárny. V zájmu celého světa musíme neštěstí na jaderných zařízeních zabránit,“ doplnil.

„Je to skutečně první možnost, jak se na co nejširší platformě bavit o podmínkách dosažení trvalého a spravedlivého míru na Ukrajině,“ řekl v sobotu na summitu Pavel s tím, že je moc rád, že se konference může zúčastnit. Věří, že se na ní podaří najít co nejširší shodu na základních principech a východiscích.„Určitě nebude dosaženo shody, jak nastolit mír na Ukrajině. Takovou ambici ani nemá,“ podotkl také o summitu, na němž bude mezi jinými chybět Rusko, které dalo opakovaně najevo, že o účast nestojí.

Před začátkem summitu se Pavel ve Švýcarsku sešel se svým keňským protějškem Williamem Rutem. Obě hlavy státu se shodly, že ohrožení míru v jedné části světa znamená ohrožení míru všude, sdělil Pavlův mluvčí Vojtěch Šeliga. „Válka na Ukrajině tak dopadá i na region Afriky například skrze dodávky potravin,“ doplnil.

„Myslím, že je shoda na tom, že základem je Charta OSN a územní celistvost,“ shrnul první den jednání náměstek ministra zahraničí Jan Marian, který je součástí české delegace. „Mluví se o tom, jaké budou další kroky, bude třeba rozpracovat konkrétní plány ve skupinách k jednotlivým tématům a pak si říci, jaký je globální plán a jak a kdy se sejít v této podobě zase,“ uvedl.

Dobrou zprávou je podle Mariana účast a také skutečnost, že mezi 100 účastníky nejsou jen země západní Evropy, EU a NATO, ale i státy, které jsou důležitými regionálními hráči, například Brazílie, Austrálie, Indie či Keňa.

Jednání budou podle Pavla rozdělena do tří oblastí – jaderná bezpečnost, potravinová bezpečnost a svoboda plavby a humanitární otázky. Prezident je považuje za klíčové oblasti, na nichž se dokáže shodnout většina zemí světa. „V oblasti jaderné bezpečnosti, které spolupředsedá Česká republika, se podařilo zatím dosáhnout největšího pokroku,“ je přesvědčen Pavel.

V neděli budou podle Mariana pokračovat plenární zasedání a zároveň se lídři zúčastní kulatých stolů ke třem hlavním tématům. „Prezident Pavel se bude účastnit stolu k jaderné a radiační bezpečnosti a bude jejím zpravodajem, následně tedy přednese výstupy z jednání na plénu,“ doplnil náměstek.

Prezident tak v sobotu chyběl na inauguraci nového slovenského prezidenta Petera Pellegriniho. Ceremoniálu v prostorách Slovenské filharmonie v centru Bratislavy se mimo jiné zúčastnil bývalý český prezident Miloš Zeman či český expremiér a bratislavský rodák Andrej Babiš; oba ve slovenské prezidentské kampani podpořili Pellegriniho.

Výsledky jednání budou známé v neděli

V resortu na kopci Bürgenstock společný postup hledá delegace stovky zemí a mezinárodních organizací, přičemž asi polovina účastníků je z Evropy, oznámili švýcarští pořadatelé. Zastoupené jsou i Spojené státy, nedorazil však jejich prezident Joe Biden, zatímco Čína akci vynechala úplně.

Jednání se konají na pozadí pokračujících bojů, v nichž je aktuálně iniciativa na straně Rusů. Moskva summit kritizuje a v pátek sdělila, že její jednotky přestanou útočit na ukrajinská města a vesnice jen tehdy, když ukrajinští vojáci opustí čtyři ukrajinské regiony, které Rusko částečně kontroluje.

Dalším požadavkem ruského prezidenta Vladimira Putina je to, aby Ukrajina přestala usilovat o členství v NATO.

Výsledky víkendových jednání budou známé v neděli odpoledne. Scházet se účastníci začnou po sobotním poledni, přičemž ve 13:30 je na programu společné vystoupení Zelenského se švýcarskou prezidentkou Violou Amherdovou.

Autoři: ,