Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Syfilidu přivezl Kolumbus

Česko

Nemoc do Evropy zavlekla posádka slavného mořeplavce * Původ má v Jižní Americe

CHICAGO Když slavný filozof doby osvícenství Voltaire označil Kryštofa Kolumba jako hlavního viníka pandemie nemoci syfilis, která zachvátila Evropu konce 15. století, zřejmě se mnoho nemýlil. Nejnovější vědecké výzkumy jeho domněnku potvrzují.

Již stovky let se vedou nejrůznější spory o geografickém původu této sexuálně přenosné choroby. S novým důkazem, který teorii o „americkém“ původu nákazy této pohlavní choroby podporuje, nyní přišli vědci z univerzity v Atlantě.

V roce 1493 se Kryštof Kolumbus vrátil ze své historicky první cesty do Nového světa. Nemoc syfilis byla poprvé zaznamenána o dva roky později, v roce 1495 mezi francouzskými žoldnéři v přístavním městě Neapol. Odtud se pak rozšířila po celé Evropě. Někteří historikové se domnívají, že oni francouzští žoldnéři pocházeli z Kolumbovy posádky a nemoc si přivezli z Ameriky jako následek dovádění s domorodými ženami. Odpůrci tohoto názoru tvrdí, že nemoc byla naopak převezena na nový kontinent z Evropy.

Nejnovější studie ukazují, že půl tisíciletí stará hypotéza, podle níž syfilidu do Evropy přivezl Kryštof Kolumbus a jeho námořníci, je zřejmě pravdivá. Genetická analýza bakterie, která syfilidu způsobuje, prý totiž napovídá, že jejím nejbližším příbuzným je původce tropické kožní nemoci, jež se vyskytuje výhradně v Jižní Americe. Tým vědců, který se zabýval analýzou spirochét, tedy šroubovitých bakterií způsobujících onemocnění syfilis, vedla Kristin Harperová. Podle ní „kolumbovská“ teorie o importu nemoci námořníky může platit. „Když spojíte naše genetická data s tím, co víme o epidemii v Neapoli v roce 1495, pak je tu pro kolumbovskou hypotézu velmi silný opěrný bod,“ myslí si Harperová.

Výzkum podpořil domněnky O souvislosti první evropské epidemie syfilidy s návratem lodí Kryštofa Kolumba se mluví už velmi dlouho, ale teď takový závěr podpořil rozsáhlý fylogenetický výzkum. Vědci porovnávali kmeny bakterie Treponema, jež způsobuje syfilidu i další choroby, na 26 místech na celém světě. A došli k tomu, že syfilis vykazuje největší příbuznost s kožní chorobou, jež se vyskytuje pouze v Jižní Americe. Podle Harperové mohla bakterie této kožní nemoci po přemístění do Evropy zmutovat, a tak vznikla syfilis, která později na starém kontinentě zdecimovala miliony lidí.

Kolegové Kristin Harperové ale už nyní se závěry její studie polemizují. Například Connie Mulliganová z univerzity na Floridě nepovažuje teorii o „americkém“ původu syfilidy ani zdaleka za prokázanou.

Důkaz o tom, že Kolumba podezírali již v 18. století, najdeme ve Voltairově satirickém díle Candide neboli optimismus. V něm Candidův učitel Panglos vysvětluje, jak nemoc syfilis připlula k evropským břehům a jak bylo její řádění spravedlivé. „Kdyby Kolumbus nepřivezl z amerických ostrovů tuhle chorobu, neměli bychom ani čokoládu,“ řekl Panglos. Sám na následky této nemoci ztratil oko a ucho. Kdyby žil jen o pár století později, mohl by být jednoduše vyléčen penicilinem.

Autor: