Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Syková se funkce senátorky nevzdá. V čele Ústavu experimentální medicíny ale končí

Česko

  12:47aktualizováno  15:01
PRAHA - Eva Syková se kvůli kauze s kmenovými buňkami nevzdá funkce senátorky. Nevidí pro to žádný důvod. Do Senátu byla zvolena v říjnu 2012 za volební obvod Praha 4 jako nestraník za ČSSD. Ve čtvrtek však rezignovala na funkci ředitelky Ústavu experimentální medicíny Akademie věd, rada její rezignaci přijala. Dlouholetá šéfka ústavu čelí kritice kvůli přijímání peněz od pacientů za účast v klinické studii týkající se léčby kmenovými buňkami.

Eva Syková. foto: Yan Renelt, MAFRA

Vědkyně trvá na tom, že nic nezákonného ani neetického neudělala, hlavní snahou bylo pomoci pacientům se smrtelnou amyotrofickou laterální sklerózou (ALS). Tým, který zkoumá kmenové buňky, má podle ní dobré výsledky. Za jednu z příčin současné kauzy považuje všeobecný odpor, který v Česku panuje proti všem novým léčebným metodám a především proti kmenovým buňkám. Chce se také bránit soudně. České televizi řekla, že podá žalobu na poškození dobrého jména, ale neupřesnila, proti komu.

Syková rezignovala na členství ve vládní radě. Zeman vyzval k velkorysosti

Předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš ji formálně odvolal už v úterý, jeho rozhodnutí měla potvrdit rada ústavu. Jednání bylo podle mluvčího ústavu Tomáše Staňka bouřlivé. Syková se ho neúčastnila. „Rada Ústavu experimentální medicíny projednala návrh pana profesora Drahoše na odvolání paní profesorky a vyjádřila se, že oceňuje vědeckou práci paní profesorky i její manažerské schopnosti,“ uvedl Staněk.

Informace, které se Syková do médií snaží podávat a vysvětlovat celou kauzu, podle Staňka ukazují, že nedošlo k žádnému pochybení kromě malé procesní chyby v případě komunikace s pacienty. Syková trvá na tom, že nic nezákonného ani neetického neudělala, hlavní snahou bylo pomoci pacientům se ALS. Drahoš uvedl, že pověření vedením ústavu bude v nejbližších dnech řešit akademická rada. Na ředitele ústavu bude vypsán konkurz. Drahoš nařídil také finanční audit ústavu, kontrola tam zřejmě zamíří příští týden.

Syková nevidí žádný důvod pro to, aby se kvůli kauze vzdala senátorského křesla. „Já svoji funkci v Senátu plním dobře, aspoň se to domnívám. Podpořilo mě již dříve písemně kolem 20 senátorů a také si to projednám se senátním klubem, ale myslím, že tam těžko může někdo odvolávat,“ uvedla jednasedmdesátiletá vědkyně.

Lékařka a senátorka Syková si nechala platit za experimentální léčbu. Předseda Akademie věd ji odvolal

Už ve středu rezignovala na členství a funkci první místopředsedkyně ve vládní Radě pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). Vyzval ji k tomu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), zatímco prezident Miloš Zeman naopak prohlásil, že by byl k Sykové vzhledem k jejím předchozím vědeckým úspěchům velkorysý. V roce 2013 udělil uznávané specialistce na výzkum mozku a kmenových buněk státní vyznamenání - medaili Za zásluhy. Ve čtvrtek doporučila Sykové, aby zvážila své členství v radě, výzkumná rada Technologické agentury ČR.

Spolupracovníci Sykové podle reportáže České televize brali od pacientů s ALS peníze za experimentální léčbu kmenovými buňkami. Účast v klinické studii má být ze zákona bezplatná. Peníze na klinickou studii poskytuje klinická firma, která je jejím zadavatelem. Pojišťovny na ni nepřispívají, mohou ale dát dary, tak jako firmy.

Pacienti, kteří v motolské nemocnici chtěli podstoupit experimentální léčbu, platili podle ČT většinou částku 150 000 korun jako sponzorský dar. Televize ale podle Sykové nedala do reportáže ty pacienty, kteří léčbu chválili, nebo nic neplatili. Proto si Syková myslí, že jde o účelovou kampaň, která poškodila výzkum i pacienty.

Autor:

Deníčková soutěž: Napište příběh nejen o sexu a vyhrajte valentýnskou cenu
Deníčková soutěž: Napište příběh nejen o sexu a vyhrajte valentýnskou cenu

Sdílejte příběhy o randění, sexu nebo lásce a vyhrajte dva lubrikační gely pjur WOMAN ve dvou variantách, které zaručí tu nejdivočejší noc....

Mohlo by vás zajímat