130 let

Squat Milada, 2016 | foto: Lidovky.cz

‚Vila Milada už nemá šanci na záchranu‘. Symbol českého squattingu čeká demolice

Česko
  •   5:00
PRAHA - Prvorepublikovou vilu na pomezí pražských čtvrtí Libeň a Trója patrně čeká demolice. Osud místa, které bude již navždy zapsáno do pomyslné kroniky českého squatterství, se totiž začal rýsovat o mnoho jasněji. Karlova univerzita, která bude mít nemovitost nově v rukou, totiž už nepočítá s její záchranou.

Objekt a hranici Troji a Libně od roku 1997 obývali squateři. V roce 2009 je na žádost úředníků za asistence policie nadobro vystěhovala najatá bezpečnostní agentura. Na krátkou dobu se do vily ještě vrátili -  v léte roku 2012 si desítky příznivců squattingu koncertem a happeningem připomněli den třetího výročí opuštění vily. 

Zájemce je, šance na záchranu ne

Prvorepubliková vila je momentálně v havarijní stavu, je však zabezpečená a na objektu jsou cedule, které varují před nebezpečím. Neupozorňuje však na takové nebezpečí, o němž mluvili squatteři. Jejich černé obavy se zčásti naplnily. Ne že by se nepodařilo najít zájemce o její vlastnění, ale šance na její záchranu jsou téměř mizivá.

“V současné době je již nereálné usilovat o zachování vily Milady, neboť stát nečinil nic jiného, než že deset let umožnil její chátrání i devastaci bezdomovci a squattery,” sdělil redakci mluvčí Karlovy Univerzity Václav Hájek. Jako první na záměr vzdělávací instituce, který hovoří o zakousnutí bagrů do nemovitosti, upozornil začátkem týdne server E15.

Squat Milada, 2016
Squat Milada, 2016

Karlova Univerzita projevovala zájem o vilu již od roku 2007). Opakovaně se s žádostí o převod vlastnictví obracela na ministerstvo školství, Ústav pro informaci ve vzdělávání a v poslední době i na Úřad pro zastupování ve věcech majetkových. Právě ten totiž nemovitost minulý rok převzal od ministerstva školství.

O bezúplatném převodu objektu na Univerzitu Karlovu v Praze informovalo ministerstvo server Lidovky.cz již v dubnu roku 2016. Tehdy probíhala jednání s ministerstvem financí odpovědné za schválení administrativy spojené s převodem vlastnictví. Bezplatný převod byl tehdy podmínkou univerzity. 

„Karlovka“ má s místem v okolí prvorepublikové vily bohaté plány, které by měly sloužit výhradně jejím účelům. “Oblast Pelc-Tyrolky v katastrálním území Libeň je zahrnuta do zájmového území pro budoucí rozvoj Univerzity Karlovy. Jsou zde koleje, menza, Matematicko-fyzikální fakulta a po přestavbě menzy zde bude mít sídlo Fakulta humanitních studií,” vysvětlil záměry mluvčí univerzity Hájek.

Jenže plánované odstranění prvorepublikové stavby vyvolalo již první kritické ohlasy. „Univerzita dlouho a marně usilovala o získání vily. Že ji nakonec musí strhnout, je ironie osudu a smutná tečka za celou kauzou,“ uvedl pro E15 jednatel Klubu za starou Prahu Jakub Bachtík.

V minulosti provázely převod vlastnictví na Karlovu univerzitu problémy. Ministerstvo financí před více než dvěma lety neshledalo veřejný zájem pro bezúplatný převod jako relevantní. Univerzita se tehdy obhajovala tím, že by nemovitosti byly použity pro její potřeby.

Problémy s převodem

Jednání také zkomplikovalo právní řešení přístupu k nemovitosti kvůli jednomu soukromému vlastníkovi. Nemovitosti na Pelc - Tyrolce, které mělo donedávna ve správě ještě ministerstvo školství, byly navíc zatíženy problémy vzniklými kvůli nedokončení areálu v osmdesátých letech. 

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

„Hlavně nebyly splněny podmínky územního rozhodnutí pro výstavbu areálu z roku 1978 – mimo jiné nebyly dořešeny přístupové komunikace pro jednotlivé soukromé vlastníky nemovitostí, vedení inženýrských sítí a podobně,“ dodal Hájek.

Rozsáhlá část pozemku je navíc v ochranném pásmu přírodní památky Jabloňka, což také znesnadňovalo jednání o převodu nemovitostí.

Autor: Šárka Kabátová
  • Vybrali jsme pro Vás