Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Syn Aquinové míří do čela Filipín

Česko

Potomek filipínské demokratické ikony je jednou z hlavních hvězd blížících se prezidentských voleb

MANILA Velká pódia, hlasitá disko hudba, ampliony, spoře oděné tanečnice, a hlavně široké úsměvy všech deseti kandidátů podávajících si ruce s obyčejnými občany. Měsíce očekávaná prezidentská kampaň na Filipínách odstartovala velkolepě, přesně jak se předpokládalo a jak je v této zemi se 7 tisíci ostrovy zvykem.

Kromě hlavy státu bude zhruba padesát milionů oprávněných filipínských voličů poprvé v plně automatizovaných volbách 10. května vybírat přes 200 zákonodárců, 12 senátorů a asi 17 600 zastupitelů do místních samospráv.

Podle průzkumů veřejného mínění mají v tuto chvíli ze všech deseti prezidentských kandidátů největší šanci na vítězství dva - syn loni zesnulé ikony filipínské demokracie Corazon Aquinové Benigno Aquino III. a stavební podnikatel a senátor v jednom Manuel Villar. Oba kandidáti slibují po devítileté vládě velmi neoblíbené současné prezidentky Glorie Macapagalové-Arroyové změnu a novou kapitolu ve filipínské politické historii, oproštěnou od rozbujelé korupce a hrubého zneužívání veřejných prostředků. Oba také ve svých kampaních využívají své životní příběhy, každý však trochu jinak.

Žlutá revoluce a nátlak Senátor Benigno Aquino III. neměl původně v úmyslu kandidovat. Smrt jeho matky a mimo jiné první demokraticky zvolené prezidentky, která převzala žezlo po diktátorovi Ferdinandu Marcosovi, oživila vzpomínky na euforické dny filipínské „sametové“ revoluce z roku 1986 a jednotu národa, s kterou se lidé autoritářskému vůdci postavili. Aquino se ihned po smrti své matky stal symbolem změny, po které většina Filipínců po devítileté vládě neoblíbené prezidentky Glorie Macapagalové-Arroyové touží přesně tak, jako si přála svržení diktátora Marcose ve dnech pokojné revoluce. A tak se nakonec z velké části z nátlaku veřejnosti rozhodl své štěstí na prezidentské platformě v barvách Liberální strany zkusit.

Průzkumy mínění Noynoyovi, jak se tu senátoru Aquinovi familiárně říká, od počátku předpovídají náskok před všemi ostatními kandidáty. Vysoké, padesátiprocentní volební preference z týdnů kolem smrti jeho matky však v lednu tohoto roku podle agentury Pulse Asia klesly na 37 procent. Jeho hlavnímu rivalovi Mannymu Villarovi naopak stouply na 35 procent, a boj se tak stává vyrovnanějším.

Důvodem poklesu Aquinovy popularity je podle mnohých analytiků zejména opadnutí loňské nostalgie po revolučních změnách z osmdesátých let. Aquino však kult své slavné matky a ještě slavnějšího otce, Marcosova opozičníka, kterého zastřelili pár hodin po návratu z exilu v roce 1983, aktivně využívá v kampani. Ulice hlavního města Metro Manily kupříkladu zdobí plakáty v symbolických žlutých barvách revoluce, na kterých oba rodiče vyslovují svému synovi podporu. Do popředí se nyní také dostávají témata, která se nepodařilo vyřešit už za vlády Aquinové, pocházající z dobře situované rodiny. Jedním z nich jsou rozsáhlé rodinné pozemky Hacienda Luisita, které měly být distribuovány mezi chudé farmáře podle pozemkové reformy z roku 1988. Nikdy se tak ale nestalo a málokdo věří, že se to Aguinovi podaří.

„Jak chuďas ke štěstí přišel“ Manny Villar, kandidující za stranu Nacionalista, se od Noynoye Aquina původem i kariérou nemůže lišit více - narodil se v nechvalně proslulém manilském slumu Tondo a k bohatství se vypracoval vlastní pílí. Začínal jako prodavač krevet a do politiky vstupoval po veleúspěšné kariéře stavebního podnikatele. A jeho životní příběh „jak chuďas ke štěstí přišel“ se také stal pilířem předvolební kampaně -chce dokázat, zejména nejchudším, že zbohatnout může každý.

„Manny Villar se stal dobrým manažerem díky svým zkušenostem, které Aquino nemá. A naše země potřebuje hlavně dobrého manažera,“ říká taxikář Ginton s narážkou na to, co někteří experti relativně nezkušenému Aquinovi vytýkají. Villara však v těchto dnech provází kontroverze kolem stavby silnice, již si senátor údajně nechal postavit kolem pozemků, které jeho společnost prodává. Kritiku také sklízí za příliš nákladnou kampaň, která ho už nyní, pár dní od zahájení, stála 5 miliard pesos (zhruba 2,5 miliardy Kč).

Kromě toho se v místních médiích objevily spekulace, že prezidentka Arroyová s Villarem uzavřela jakýsi „pakt o neútočení“. Arroyové po skončení mandátu hrozí stíhání za údajnou korupci, zfalšování voleb z roku 2004 a porušování lidských práv. Pokud se Villar dostane k moci, žádné stíhání se konat nebude.

Lidskoprávní organizace a analytici už nyní varují, že to by mohl být důvod k volebním podvodům a manipulování s hlasy.

Oblíbeným tématem všech prezidentských kandidátů je chudoba Filipínců. Proti využívání chudých ve spotech a na billboardech se již ohradilo několik nevládních organizací, mezi nimi i asociace Kilos Maralita (Hnutí pro chudé). Ta vyzvala politiky, aby se sociálně neprivilegovaným občanům věnovali i během svých volebních období, a ne jen při předvolební kampani. „Mnoha lidem v Pasigu (část města Metro Manila - pozn. aut.) hrozí demolice jejich domovů. Domy prezidentských kandidátů i jiných kandidátů jsou často příliš velké a prázdné. Nabízeli jsme jim relokační programy, ale žádný z nich naše projekty nebral vážně,“ říká Manny Manato z Kilos Maralita.

„Lidé jsou v kampani využívaní jako nějaké loutky. Ale nakonec nikdy nedojde k žádnému zlepšení. To nám pouze připomíná, že naše životy může změnit jen vzájemná pomoc, a ne naši politici,“ říká rezignovaně Von Mesina, člen organizace Kampanya para sa Makataong Pamumuhay (Společnost za důstojnost lidí ve všech kampaních -KAMP).

Změna politického systému skrze demokratické volby je však podle místního deníku Inquirer možná. Důkazem jsou právě klíčové volby z roku 1986, které sesadily autoritáře Ferdinanda Marcose. Jen k tomu současní „kandidáti budou muset občas zaměstnat spoře oděné tanečnice“, píše se v úvodníku.

***

„Lidé jsou v kampani využívaní jako nějaké loutky. Ale nakonec nikdy nedojde k žádnému zlepšení.“

O autorovi| Naďa Straková, spolupracovnice LN na Filipínách

Autor: