Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Syn je psychický nemocný, říká premiér. Babiš junior mohl pilotovat letadlo, se sestrou vlastnil Čapí hnízdo

Česko

  19:00
PRAHA - Celkem třikrát premiér Andrej Babiš přísahal na zdraví svých dětí. Naposledy se jejich kondicí zaštítil letos v únoru, když opětovně popřel spolupráci s StB. V úterý ale poprvé otevřeně promluvil o tom, jak na tom dva jeho nejstarší potomci jsou. Oba prý sužují psychické potíže. Premiér přiblížil jejich stav v reakci na synovo tvrzení, že kvůli kauze Čapí hnízdo musel nedobrovolně opustit Česko. Obě starší děti Babišovi v minulosti pomáhaly v byznysu.

Premiér Andrej Babiš je obviněný v kauze Čapí hnízdo. foto: koláž: iDNES

„Farmu Čapí hnízdo vlastnily v rozhodné době mé dvě dospělé děti (Andrej Babiš mladší a Adriana Bobeková) a bratr mojí partnerky (Martin Herodes), který držel podíl odpovídající podílu mých dvou nezletilých dětí a mé partnerky,“ prohlásil Babiš ještě coby ministr financí v březnu 2016 na plénu Poslanecké sněmovny. Zákonodárcům tím chtěl doložit, že se v době zisku dotace firma neřadila do holdingu Agrofert. Policie stíhá Babiše v kauze kvůli údajnému dotačnímu podvodu.

O zdraví svých dvou potomků z prvního svazku, Adriany Bobekové a Andreje Babiše mladšího, tehdy nemluvil. Nezmínil se o něm ani později. Obrátil až toto úterý, když vyvstaly nové skutečnosti o jeho starším synovi. Babiš junior pro Seznam Zprávy uvedl, že v době vypuknutí kauzy Čapí hnízdo ho chtěl otec odstavit z dosahu policie. Premiérův syn se nakonec podle svých slov nedobrovolně ocitl na čas na Krymu.

‚Buď tě zavřeme do ústavu, nebo půjdeš na prázdniny!‘ Pražští žalobci otevřou případ zmizení Babišova syna

„Můj syn je psychicky nemocný. Bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku. Moje dcera trpí bipolární chorobou,“ reagoval premiér. Později doplnil, že dcera Adriana se potýká s poruchou dvacet let. Přesnou povahu psychických potíží syna Andreje nerozvedl. V tomto světle vyznívají dřívější premiérovy přísahy na zdraví dětí zvláštně. V minulosti mu navíc kondice jeho dětí nebránila, aby je zahrnul do svého byznysu.

Jednak Andrej junior s Adrianou spoluvlastnili firmu Farma Čapí hnízdo, jež získala z evropských fondů dotaci 50 milionů korun. Akcie drželi v druhé půli minulé dekády. Firma ještě pod názvem ZZN Agro Pelhřimov byla součástí holdingu Agrofert, pak se osamostatnila. Bobeková byla navíc od roku 2008 do ledna 2010 členkou dozorčí rady Farmy Čapí hnízdo. Vedle toho od 1. dubna 2007 do 27. února 2008 seděla v představenstvu firmy Imoba, jíž areál Čapího hnízda patří dnes.

Dům za 12,5 milionu korun

Psychiatrička a řidič Agrofertu. Kdo jsou Protopopovi z kauzy Babišova syna?

Andrej Babiš junior vedle vlastnictví Farma Čapí hnízdo měl kvalifikaci pro mimořádně náročnou činnost, mohl pilotovat Boeing 737. Do kokpitu směl nasednout ještě nedávno. „Mohu sdělit, že podle našich záznamů měl typovou kvalifikaci na B737 platnou do 30. dubna 2015,” potvrdil pro Český rozhlas mluvčí Úřadu pro civilní letectví Vítězslav Hezký. Pochopitelně není vyloučeno, že řečená duševní choroba se u premiérova syna mohla rozvinout později.

Ještě v září 2016 nicméně deník AHA! upozornil, že Babiš junior se účastnil velké transankce. V pražských Ďáblicích si pořídil dům za 12,5 milionu korun. O dva roky později jde podle všeho o psychiatrického pacienta. „Teď beru léky tady, mám nového doktora a tady se chovají lidi jinak,“ prohlásil Babiš junior ke svému aktuálnímu pobytu v reportáži ve Švýcarsku.   

LISTOPAD: Server Seznam Zprávy přinesl výpověď Andreje Babiše mladšího, který...
Andrej Babiš během návštěvy Polska.

K údajným zdravotním neduhům s určitou dávkou skepse přistupuje policie. Babiš junior a Bobeková figurují mezi obviněnými v případu Čapí hnízdo. Podle kriminalistů na pokyn svého otce pomohli účelově zastřít skutečnost, že za firmou stojí obří holding Agrofert, aby si mohla společnost sáhnout na dotaci. Tím se údajně účastnili podvodu, jejž měl zkonstruovat nynější premiér.

Účelová argumentace?

Právě na svůj stav se oba odvolávali, když policie jejich roli v případu začala prověřovat. Jejich argumenty u kriminalistů však narazily. „Policejní orgán ji hodnotí stejně jako v případě Adriany Bobekové, tedy pouze jako účelovou a obstrukční. Obviněný nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737,“ citoval Český rozhlas policejní dokumenty. Policie je obvinila.

Čapí hnízdo podle policie

Na možném dotačním podvodu v případě Čapího hnízda se vedle Babiše mělo podílet šest lidí, šéf ANO byl údajně hlavou skupiny.
Policie má za to, že ve druhé polovině roku 2007 nařídil vedení firmy ZZN Agro Pelhřimov, ať společnost účelově vyčlení z holdingu, aby mohla nová, oddělená firma, už pod názvem Farma Čapí hnízdo, dosáhnout na unijní dotace, protože Agrofert na ně neměl nárok. Firma se pak do holdingu po pěti letech vrátila, dnes jde o společnost Imoba.
Má jít o zvlášť závažný zločin dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie spáchané formou účastenství. Trestní sazba za tyto paragrafy činí 5 až 10 let.

Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch následně shodil ze stolu jejich stížnost, že kvůli svému zdraví nemohou podléhat pravomoci vyšetřovatelů. Policie nicméně oslovila znalce z oboru psychiatrie, aby vypracoval na Babiše juniora posudek. Vzhledem k jeho aktuálnímu pobytu ve Švýcarsku a švýcarskému občanství to nebude snadné, české orgány jsou odkázané na spolupráci s tamějšími autoritami.

„Tento úkon je s ohledem na aktuální místo pobytu obviněného komplikovaný. Policie ČR nemůže provádět úkony trestního řízení na území cizího státu a v dané věci se švýcarskými kolegy prostřednictvím Interpolu intenzivně komunikovala a komunikuje,“ uvedla mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. „Pracujeme v situaci, kdy je obviněný na území cizího státu, uplatňuje se jediný legální postup,“ podotkl k tomu ministr vnitra Jan Hamáček.

Syn premiéra přitom dosud coby obviněný v kauze Čapí hnízdo nevypovídal, jak potvrdil serveru Lidovky.cz mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala. „Městské státní zastupitelství může potvrdit, že jedním z úkonů, který dosud nebyl proveden, je výslech obviněného A. B. ml.,“ uvedl mluvčí. Současně pro Lidovky.cz avizoval, že pražští žalobci znovu prověří možný transport premiérova syna na Krym coby únos (více zde).

Autor:

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...