Sobota 15. srpna 2020svátek má Hana 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Syn ministra Jankovského bude lídrem VV do komunálních voleb v Praze 8

Kamil Jankovský. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kamil Jankovský. | foto: ČTK

PRAHA Syn ministra pro místní rozvoj Kamil Jankovský mladší byl registrovanými příznivci Věcí veřejných vybrán jako lídr jednoho z pražských obvodů v podzimních komunálních volbách. Potvrdil to jeho otec Kamil Jankovský. Takzvaní "véčkaři" ho ve víkendovém online hlasování zvolili za volebního lídra v prvním obvodu Prahy 8. Kandidaturu ještě musí potvrdit grémium VV, které se nad výsledky hlasování sejde ve středu.

Jankovský mladší je společníkem svého otce ve firmě CARLIN s.r.o., která má v obchodním rejstříku uveden jako předmět podnikání pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor.

Při zvolení Jankovského staršího ministrem se v médiích objevily informace o možném střetu zájmu, neboť nemovitosti patří do gesce ministerstva pro místní rozvoj, kterému Jankovský starší šéfuje.

Lidové noviny v polovině července uvedly, že se ministr společnosti CARLIN nechce vzdát, neboť prý jde pouze o bytové družstvo. Ostatní společnosti, v nichž byl zainteresován prý postupně převedl na svého syna. Šlo hlavně o subjekty spojené s firmou PHAR SERVICE, která vyrábí linky na lisování léků. Více čtěte zde.

VV zveřejnily výsledky hlasování o lídrech kandidátek v podzimních
komunálních volbách v neděli na svém webu www.veciverejne.cz. Složení kandidátních listin musí definitivně potvrdit středeční grémium strany. V některých případech bude širší vedení přímo rozhodovat, neboť hlasování registrovaných příznivců strany dopadlo remízou, případně nikdo nehlasoval.

Grémium odsouhlasí i kandidáty do senátních voleb, které se uskuteční paralelně s komunálními 15. a 16. října. Hlasování v internetových "primárkách" se zúčastnilo přes 17 procent řádně registrovaných příznivců strany, tedy zhruba 3500 lidí, uvádí web.

VV nazývají své příznivce "véčkaři". Je jich několik tisíc a mají možnost ovlivňovat dění ve straně. Podíleli se například na tvorbě volebního programu, schvalovali i hlavní body koaliční smlouvy mezi VV, ODS a TOP 09 a odsouhlasili také účast strany ve vládě.

Jejich podporu získala podle očekávání Markéta Reedová, kterou VV označují za svou kandidátku na pražskou primátorku, dostala 81,9 procenta hlasů. V boji o magistrát ji v dalších z celkem sedmi volebních obvodů doplní například někdejší členka Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Marie Hakenová-Ulrichová, zastupitelka na Praze 1 Jana Pařízková či člen grémia VV Dalibor Sadovský.

Příznivci VV vybírali v přímé volbě jednoho budoucího lídra kandidátní listiny v jednoobvodových oblastech a na výběr měli z šesti nominovaných. Ve víceobvodových oblastech vybírali ze tří potencionálních lídrů kandidátních listin. Mimo Prahu dopadl remízou souboj kandidátů VV v Písku, v pátém olomouckém obvodu, v Klatovech, v Plzni-městě a v Lounech, uvádí web Věcí veřejných.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...