Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Systém Drozd s koronavirem nepomáhá. Kromě resortu zahraničí do něj nikdo nesmí, problém je ochrana dat

Kontrola cestujících na pražském letišti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kontrola cestujících na pražském letišti. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha  Systém Drozd, provozovaný ministerstvem zahraničí, informuje esemeskami či e-maily Čechy v cizině o nebezpečích spojených s jejich pobytem. Stačí, když člověk po internetu vyplní své kontaktní údaje a itinerář cesty. Data z aplikace by mohla pomáhat i v Česku při boji s koronavirem, šířícím se po světě. Ale nepomáhají.

K datům o tom, kdo odkud přilétá zpět do Česka, se nedostanou třeba hygienici, kteří s rizikem nákazy bojují. „Určitě by nám pomohlo, kdybychom mohli identifikovat lidi přijíždějící z nejvíce postižených oblastí,“ řekl serveru Lidovky.cz ředitel sekce ochrany a podpory veřejného zdraví ústecké hygieny Jozef Král.

„Drozd je především informační systém pro občany v zahraničí,“ reagoval na dotazy serveru Lidovky.cz ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Mluvčí jeho resortu Zuzana Štíchová dodala, že vzhledem k nutnosti chránit osobní údaje jednotlivců nemá k datům ze systému Drozd nikdo další přístup. „Ani nás o něj nikdo nežádal,“ dodala.

Cestující z Itálie museli na letišti projít kontrolou.
Přílet pasažérů z postižené oblasti koronavirem na letiště Brno.

Na nesdílení dat mezi orgány státu doplatila skupina studentů vracející se z Íránu, jejichž příjezd v minulých dnech doprovázel dramatický zásah hygieniků na letišti.

V Itálii, evropském ohnisku šíření viru, bylo ve čtvrtek v systému Drozd registrováno 1700 Čechů. Hygienici a zdravotníci se ale k informacím o jejich příjezdu, stejně jako o příjezdech z dalších rizikových oblastí nedostanou.

Návrat z Íránu jako překvapení

To může vyústit i v dramatické situace. Jednu takovou zažil arabista Petr Pelikán ze Západočeské univerzity v Plzni, jenž se vracel se studenty z Íránu, kde evidují v souvislosti s virem už téměř 30 mrtvých. Všichni účastníci výjezdu byli v Drozdu registrováni, přesto byl jejich návrat překvapením pro plzeňské hygieniky. „Rozjela se grandiózní akce. Nás třeba teatrálně vezli na Bulovku houkajícími sanitkami. První skupinku na pražském letišti zase nacpali do igelitového stanu, jaký známe z amerických filmů o ebole a podobných neřádstvech,“ popsal pro Novinky.cz arabista.

Ředitel plzeňské hygieny Michal Bartoš serveru Lidovky.cz potvrdil, že data z aplikace skutečně k dispozici nemají a echo dostali přímo od tajemnice univerzity. Na ochotu jednotlivců se spoléhají i jiné hygienické stanice. „Zatím spoléháme na to, že se lidé sami hlásí. Denně vyřizujeme desítky takových telefonátů,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí středočeské hygieny Dana Šalamunová.

Přílet pasažérů z postižené oblasti koronavirem na letiště Brno.

Přílet pasažérů z postižené oblasti koronavirem na letiště Brno.

Je však možné, že se Drozd hygienikům otevře. Resort zdravotnictví prý jedná s ministerstvem zahraničí o lepším využití dat o Češích v zahraničí. Ministerstvo zdravotnictví zároveň zřídilo ve Státním zdravotním ústavu speciální linku, na niž se mohou obrátit občané i lékaři. V součinnost obou zmíněných ministerstev doufají i sami hygienici. „V případě potřeby bychom čerpali informace ze systému Drozd cestou ministerstva zdravotnictví,“ řekla LN mluvčí hygienické stanice Libereckého kraje Zuzana Balašová.

Drozd evidoval ve středu okolo 9800 občanů v cizině, podle ministerstva šlo ale jen o zlomek skutečného stavu. Vojtěch ve středu vyzval Čechy, aby se při odjezdu za hranice v Drozdu registrovali.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky
Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...