Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Systém na vydávání občanek či pasů měl dvě hodiny výpadek. Registry jsou v kritickém stavu

Občanský průkaz foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA - Systém na vydávání dokladů, jako jsou občanské průkazy nebo cestovní pasy, měl dnes ráno celostátní výpadek. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška. Úřady nemohly lidem doklady vydávat zhruba dvě hodiny.
  10:36aktualizováno  11:17

Občanské průkazy se změní. Pohlaví v nich zůstane, ženy nebudou muset přidávat ke jménu -ová

Výpadek systému zaznamenalo ministerstvo po osmé hodině ráno. Závada byla odstraněna a před 10:30 systém opět fungoval, uvedl Krátoška.

Podle zprávy, kterou v březnu projednávala vláda, jsou základní registry ministerstva vnitra, které slouží k výměně dat mezi úřady, v kritickém stavu. Mezi hlavní problémy patří jejich nedostatečné financování - chybí zhruba 750 milionů korun.

Občanský průkaz.
Český cestovní pas (ilustrační foto)

Rada vlády pro informační společnost na počátku února dospěla k závěru, že může docházet k výpadkům a v krajním případě i kolapsu služeb systému základních registrů a ostatních sdílených centrálních digitálních služeb veřejné správy již v první polovině letošního roku.

S odstávkou systému základních registrů ministerstva vnitra souviselo například omezení on-line systému ministerstva průmyslu a obchodu pro příjem žádostí do programů pomoci na konci května. Zájemci tehdy několik hodin nemohli žádosti podávat.

Autor:

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...