13. prosince 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

U Českého Brodu se málem srazily vlaky, dvakrát ve třech dnech. Kdosi pohnul s výhybkou

Železniční výhybka, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Železniční výhybka, ilustrační foto. | foto: MAFRA

PRAHA Necelých 50 metrů od sebe dělilo osobní a montážní vlak. Vyjely proti sobě na trati u Českého Brodu v polovině června. Šetření Správy železniční dopravní cesty ukázalo, že incident způsobila neznámá osoba, která manipulovala s výhybkou. Podobná událost se přitom nedaleko Českého Brodu stala i o dva dny později, kdy se málem srazily „osobák“ s rychlíkem. Výpravčí, jenž byl viníkem, musel být přezkoušen a uhradit škodu.

První zmiňovaný incident se odehrál 10. června krátce po deváté hodině ranní. Posunovaný vlak tehdy vjel na stejnou kolej, po níž se zrovna pohyboval osobní vlak směřující z Kolína do Prahy. Obě soupravy dělilo od střetu zhruba 50 metrů. Příčina se měsíce vyšetřovala.

„Viníkem nehody je neznámá osoba, která nezákonně manipulovala s výhybkou a přestavila ji do polohy, ve které nechránila vlakovou cestu proti jízdě vozidel z vyloučené koleje,“ informovala server Lidovky.cz mluvčí SŽDC Kateřina Šubová o závěrech šetření.

Neznámému pachateli, jehož totožnost policie zjišťuje, hrozí až dva roky vězení. Policisté případ vyšetřují jako obecné ohrožení z nedbalosti.

„Dalším viníkem je řidič speciálního hnacího vozidla, který se rozjel bez pokynu řízení provozu,“ doplnila Šubová. Řidiči kvůli incidentu odebrali odbornou způsobilost, musel tak vykonat mimořádnou zkoušku. Školením prošli i ostatní pracovníci SŽDC.

Druhý případ po dvou dnech

Uplynuly dna dny a k podobné záležitosti došlo znovu. Osobní vlak s konečnou zastávkou v hlavním městě odjížděl z Českého Brodu chvíli po půl třetí odpoledne. Ze stanice ovšem vyjel na kolej, kde u návěstidla tou dobou zrovna stál rychlík.

Vlaky naštěstí zavčasu zastavily, zůstala mezi nimi 218 metrů dlouhá mezera, nikdo nebyl zraněn. Provoz na trati byl ale na více než půl hodiny zcela zastaven.

Incident z 12. června. Pohled z boku jednoho z vlaků.
Incident z 12. června. Pohled z kabiny jednoho z vlaků.

Z vyšetřování vyplynulo, že za událost odpovídá výpravčí, který tou dobou sloužil ve stanici a pustil soupravu na trať ve chvíli, kdy neměl. I on byl, stejně jako řidič montážního vlaku z předchozího případu, posléze odborně přezkoušen. Způsobenou škodu navíc musel uhradit. Její výši SŽDC nesdělilo.

Vlakové nádraží v Českém Brodě, archivní snímek.

Vlakové nádraží v Českém Brodě, archivní snímek.

„Po incidentu byla navíc neprodleně nařízena zvýšená kontrolní činnost se zaměřením na výkon služby výpravčích při výlukových činnostech a poruchách zabezpečovacího zařízení,“ dodala mluvčí.

Oběma případy se zabývá rovněž Drážní inspekce. „Zatím jsou ve fázi šetření,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí instituce Martin Drápal.

rsaRobert Sattler

Najdete na Lidovky.cz