„SARS-CoV-2 detekovaný ve vzorcích odebraných osobám cestujícím z Číny by měl být sekvenován, aby se určil typ varianty, a sekvenční data by měla být sdílena s mezinárodním společenstvím, aby bylo možné detekovat vznik nových mutací,“ uvedl SZÚ.
Lidé, kteří do Číny cestují, by si podle něj měli být vědomi toho, že riziko nákazy v zemi je v příštích několika měsících velmi vysoké. Doporučené je proto kompletní očkování s posilující dávkou nové bivalentní vakcíny.
Podle zprávy Evropského centra pro kontrolu nemocí (ECDC) dosáhl počet případů covidu-19 na území pevninské Číny maxima 2. prosince loňského roku. V posledních třech týdnech klesl, pravděpodobně ale také kvůli nižšímu počtu prováděných testů. Po prosincovém uvolnění země přestala počty nakažených zveřejňovat.
„Stále nejsou k dispozici spolehlivé údaje o případech onemocnění covid-19, hospitalizacích, úmrtích, jakož i o kapacitě a obsazenosti jednotek intenzivní péče v Číně. V nadcházejících týdnech je očekáván nárůst počtu případů SARS-CoV-2 a zvýšený tlak na zdravotnické služby v Číně kvůli nízké imunitě obyvatelstva a uvolnění nefarmaceutických intervencí,“ uvedl SZÚ.
Zástupci států Evropské unie ve středu doporučili, aby pasažéři leteckých společností měli na linkách z Číny do zemí EU před nástupem do letadla negativní test na covid-19 ne starší než 48 hodin.
Řada světových zemí, včetně USA, Británie či Francie, již dříve oznámila, že bude test na koronavirus od cestujících z Číny vyžadovat. Ve čtvrtek se k těmto zemím připojilo Švédsko, které je od ledna předsednickou zemí EU. Společný postup EU, na který se odvolává české ministerstvo zdravotnictví, ale zatím testy nezahrnuje.