Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ta nejstrašnější svoboda

Česko

LITERATURA

Rudá jízda, soubor povídek Isaaka Babela (1894–1941), docela určitě patří ke knihám, které tvoří kánon literatury 20. století.

Výsměšné, kruté povídky, ve kterých praskají požáry a duní koňská kopyta, Babel snad poprvé zapsal v roce 1920 při tažení Buďonného první jízdní armády přes Halič a Volyň. Sám v kůži vojína Ljutova čelí palbě, jako „molokán“ se účastní bojů, aniž by sám zabíjel. Popisuje krvelačnou veselost ruských jezdců, úděsnou bídu venkova, pronásledování haličských Židů. Polsko, které se právě otřásá a hoří, neboť bolševici mu z ruských stepí přivezli svoji „strašnou svobodu“.

Kniha se v překladech Jana Zábrany vryla do české literatury už při svém prvním vydání v roce 1958. „Byl bych velmi ochuzen, kdybych se nesetkal s Babelem a jeho Rudou jízdou. Někdy si myslím, že lze umřít na bolest, kterou způsobuje Babelovo slovo,“ pravil Bohumil Hrabal. Na svá slova ovšem zemřel sám Babel. Stalin ho nechal popravit v roce 1940. Skvělé je, že Argo nyní Rudou jízdu vydává v kompletu obsahujícím další prózy ruského mistra.

***

Isaac Babel: Rudá jízda, Argo, 2010

Autor: