Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Tábor zakázal Vandasovi mítink, ten zuří

Česko

Od soudu k soudu běhá předseda Dělnické strany Tomáš Vandas. Na ten Ústavní se včera obrátil kvůli zrušení „staré“ strany, na budějovický zase kvůli zákazu mítinku svého nového uskupení.

BRNO/TÁBOR Radní v Táboře poskytli extremistům sdruženým v Dělnické straně sociální spravedlnosti (DSSS) další důvod ke zviditelnění. Zakázali jim mítink, podle nich jsou následovníky Dělnické strany, rozpuštěné Nejvyšším správním soudem pro její neonacistický charakter.

Straníci zuří: radnice podle nich nemohou zakazovat mítink politické strany jenom kvůli tomu, že její představitelé dříve působili v jiné straně. „Kdybych například teoreticky přestoupil k lidovcům, pak by na základě stejné rétoriky museli táborští radní zakázat mítinky i KDU-ČSL,“ řekl LN volební lídr DSSS Tomáš Vandas.

Sám zůstává předsedou zakázané Dělnické strany, ale ve volbách kandiduje za DSSS. Jménem „staré“ strany včera podal návrh Ústavnímu soudu, aby zrušil rozhodnutí o jejím rozpuštění. „Podání má třináct stran. Tvrdíme, že správní soud neměl pravomoc rozhodnout, navíc o stejné záležitosti již jednal. Namítáme například nezákonnost důkazů, chybějící oporu v důkazech a nepřezkoumatelnost odůvodnění soudu,“ řekl včera LN právník strany Petr Prchal.

Zdůvodnění táborské radnice, proč DSSS nemůže v Táboře 17. dubna pořádat předvolební shromáždění, je značně rozsáhlé. Odkazuje především na xenofobní aktivity Dělnické strany citované právě z rozsudku Nejvyššího správního soudu, který Dělnickou stranu rozpustil. „My si za svým rozhodnutím stojíme, každý si ho může přečíst na úřední desce. Pokud s ním DSSS nesouhlasí, ať rozhodne soud,“ řekl LN tajemník Městského úřadu v Táboře Lubomír Šrámek. Stojí za tím, že mohou zakázat i mítink DSSS, která je podle něj doslova nástupnickou organizací rozpuštěného subjektu.

Vandas ale protestuje. Včerejší ústavní stížností je rozhodnutí o rozpuštění „zmraženo“. Fakt, že se bude stejně jako řada dalších představitelů Dělnické strany ucházet o přízeň voličů na kandidátce DSSS, podle něj nemůže vést k její diskriminaci. „Obě strany jsou zcela rozdílnými politickými subjekty. I Nejvyšší správní soud jasně konstatoval, že rozsudek se týká jen Dělnické strany jako celku, nikoliv jejích konkrétních představitelů,“ uvedl Vandas. Žalobu na město Tábor hodlá podat už zítra u budějovického krajského soudu.

Zatímco výsledek sporu u Ústavního soudu je nejistý, v případě žaloby na Tábor mohou extremisté uspět. Přímo soudci Nejvyššího správního soudu konstatovali, že náš zákon nepočítá s možností „preventivního“ zákazu strany kvůli používání stejných symbolů a účasti stejných lidí.

Dělnickou stranu Nejvyšší správní soud před měsícem rozpustil kvůli jejímu programu a postojům, které soudci srovnávali se stranami v hitlerovském Německu.

***

Včerejší ústavní stížností je rozhodnutí o rozpuštění DS „zmraženo“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!