Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Případ soudce Berky opět otevřen. Amnestie totiž platila jen částečně

Soudce Jiří Berka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soudce Jiří Berka | foto: Lidové noviny

TÁBOR Pět z 12 obžalovaných se v pondělí v Táboře účastní obnoveného líčení v případě ústeckého soudce Jiřího Berky. Skupina podle státního zástupce způsobila zfalšovanými konkurzy škodu 264 milionů korun. Další obžalovaní se z projednávání případu, který se vleče 13 let, na tento týden omluvili.

Kauza se týká podle předsedy senátu táborského soudu Zdeňka Kučery 11 zmanipulovaných konkurzů. Státní zastupitelství kvůli tomu podalo šest obžalob.

„Tento týden budeme pouze podávat zprávu o stavu věci. Nic jiného zatím neplánujeme,“ řekl novinářům Kučera. Proto se nyní nebudou ke kauze vyjadřovat ani obžalovaní. Kučera nedokáže odhadnout, jak dlouho líčení potrvá a kdy by mohl vynést rozsudek. „V této fázi k tomu nemohu nic říct. Netuším, jak se bude věc vyvíjet zejména po procesní stránce,“ řekl. 

Obžaloby se mimo jiné týkají hlavně trestných činů zneužití pravomoci veřejného činitele, účasti na zločinném spolčení, poškození věřitele, porušování povinnosti při správě cizího majetku nebo nepravdivého znaleckého posudku. Na rozsahu trestního stíhání se podle Kučery oproti původního líčení nic nemění.

Nejasná amnestie

Případ se táhne od roku 2003 a pozastavila ho i amnestie prezidenta Václava Klause v lednu 2013. „Právě k tomu už není moc co dodávat. Když nějaká věc trvá takhle dlouho, tak si myslím, že to není normální a se zdravým rozumem a s civilizovanou společností to nemá nic společného,“ řekl v pondělí novinářům Jiří Berka.

Táborský soud začal kauzu řešit v roce 2005. O pět let později Berku nepravomocně odsoudil na devět let, stejný trest dostali i obžalovaní Daniel Thonat a Vladislav Větrovec. Nepodmíněné tresty v rozmezí od 6,5 roku do osmi let si vyslechlo dalších pět mužů. Obžalovaní působili jako soudci, konkurzní správci, podnikatelé i soudní znalci. Sedm z nich se proti rozsudku odvolalo. Případem se zabývaly nejvyšší i vrchní soud, jež kauzu vrátily do Tábora. Než se soud k projednání dostal, zastavila kauzu amnestie. O jejím rozsahu však potom rozhodl nejvyšší soud.

Amnestie z roku 2013 se na některé činy v kauze vztahuje, ale jde jen o zlomek z původní obžaloby. Podle Kučery se týká pouze dvou obžalovaných.

Policie začala Berkovu skupinu odhalovat na jaře 2003 v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku, který Berka podle obžaloby vyhlásil na základě padělaných dokumentů. K Union bance později přibylo obvinění za zmanipulování dalších konkurzů, například společností ZKL Klášterec nad Ohří, Stavební podnik Ralsko, Zbrojovka Brno, Retema, Krušnohorské strojírny a Báňské stavby Most.

Soudce Zdeněk Kučera je u případu od začátku líčení. Původně v něm figuroval jako náhradní předseda senátu za soudce Jiřího Bernáta, který odešel na konci roku 2007 do důchodu. Kauzu převzal Kučera.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...